| DanYelA13 a întrebat:

Buna cati ani poate dura cancerul de piele? sunt putin ingrijorata deoarece mama mea(45 ani) are o pata inchisa la culoare in zona cefei si are o mancarime inexplicabila nu s-a dus la dermatolog din cauza serviciului deoarece nu prea are timp si nu stiu cum sa-i mai spun sa se duca la dermatolog sa-si faca timp sincer eu nu vrea sa afle de ingrijorarea mea in cazul cancerului. spuneti credeti ca este cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te cu ea la un dermatolog bun. Neaparat. De unde ai dedus tu ca e cancer de piele? Poate sa fie si altceva, o boala de piele, o alergie ceva la vreun medicament folosit frecvent si poate localizat acolo, dar poate fi si boala de care te temi, insa nu-i cazul sa intri in panica si sa "cobesti" raul pana nu stii sigur! La dermatolog ii va face analiza din acel loc, ii va da unguente sau medicamente.Nu exista sa n-ai timp (inca de 4 ani de zile sa nu-ti gasesti o zi pentru sanatatea ta) ci nu exista vointa. Exista teama. mamica ta e poate o fiinta mai sensibila si mai prapastioasa cand e vorba de boli. dar sa-ti spun ceva; de ce ti-e frica, nu scapi! Mai bine iei boala din timp. E si tratabila. In faza terminala nici doctorii nu mai au ce sa mai faca. Du-te cu ea macar la medicul de familie. Neaparat. Convinge-o si-i spune doar atat: mama daca ti la mine, mergem maine la doctor.Nu vreau sa te pierd dintr-o prostie, am nevoie de tine, am nevoie sa am cui spune "mama"! Am nevoie de imbratisarea ta mereu." Si va intelege. Sanatate multa la amandoua. Eu mi-am pierdut mama. habar n-ai ce inseamna. Cu un an-doi daca mergeam mai repede cu ea... traia si azi, nu s-ar fi extins cancerul atat.De-ai stii cat e de greu fara mama, sa nu cunosti niciodata dorul ala! Mi-a murit mama de 4 ani dar nu-mi pot reveni, plang doar cand vad o mama cu copilul ei pe strada. Plang ca tocmai de mama Dumnezeu n-a avut loc...Cat as fi vrut sa mai fac o singura plimbare alaturi de ea.Doar una!

| DanYelA13 explică (pentru anonim_4396):

Mersi dar a avut c de piele? cat timp a durat cancerul imi pare rau

9 răspunsuri:
| liv21ro a răspuns:

Poate fi o eczema sau o ciuperca, slabe sanse sa fie cancer. Sa mearga totusi la dermatolog. In acesti 4 ani a mai crescut pata ca si dimensiune?

| DanYelA13 explică (pentru liv21ro):

Cativa cm

| liv21ro a răspuns (pentru DanYelA13):

Nu e cancer. Sa mergeti totusi la un dermatolog happy

| DanYelA13 explică:

AM UITAT SA spun :are acea pata de 4 ani

| Teodoora a răspuns (pentru DanYelA13):

O intrebare:de ce nu te informezi despre asta pe google? nu ar fi mai usor? happy
sanatate mamei tale happy

| DanYelA13 explică:

Revenind la intrebare si scuze de insistenta cati ani poate dura cancerul de piele? scuze din nou
happy

| liv21ro a răspuns (pentru DanYelA13):

Nu are nimeni cum sa spuna o durata a bolii, fara un consult. Nici nu stii daca e asta diagnosticul, ti-am spus, parerea mea este ca nu e cancer. Un consult dermatologic poate rezolva problema.

| tetia1998 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti medicul de familie. Poate are doare dureri d oase...