| Sophie26 a întrebat:

Ce fructe/legume contin vitaminele A, E si C? Dati mai multe exemple. Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
vitamina A : spanac, morcov, patrunjel, salata verde, ardei, pepene galben, caise, brocoli, tomate, oregano, sparanghel, fasole verde, pepene verde, grapefruit, telina, prune, papaya, mazare, varza, portocale
Vitamina E : migdale, frunze de mustar, spanac, frunze de nap, alune de padure, muguri de pin, avocado, brocoli, patrunjel, papaya, masline
Vitamina C: corcoduse, lamaie, capsuni, cirese, portocale, grapefruit, coacaze negre, kiwi, ardei gras, guava, brocoli, conopida, rosii.

1 răspuns:
| AnGabrielutza a răspuns:

Vitamina A -morcovi spanac,pepene,salata,ardei gras,rosii,oregano,sparanghel,castraveti,telina etc
Vitamina E -papaia,masline,varca,brocoli,avine, kiwi etc
Vitamina C -lamaie, grapfruit, portocala, nectarine

Funda?,