| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ce imi recomandati sa mananc, ce exercitii sa fac si de cate ori pe saptamana ca sa pot slabi 4 kg pana la vara? Mai e o luna deci pot slabi cate 1 kg pe saptamana, cum e recomandat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Sport, mancat puțin și dacă vrei des, fructe, legume. Cât mai puține uleiuri&prăjeli. Echlibruhappy. Scuze dacă nu am dat exemple concrete și sper că ți-am fost cât de cât de folos. Nu ai de ce să-ți faci griji, nu există doar o rețetă si nu cred că ai vrea nici tu să stai la regim. Succes!

| antonel18 a răspuns:

Hello, pai ai destul de mult timp la dispozitie, deci nu o sa fie tocmai greut, tine doar de vointa, asadar. In primul rand conteaza mult alimentatia, nu stiu ce mananci acum dar dau doar un exemplu, daca in prezent mananci adunat 2000 kcal si ramai la aceiasi greutate, iti recomand sa scazi 2/300 kcal pe saptamana. Stiu ca poate nu calculezi, dar estimativ. Despre alimentatie ce pot sa zic, in general legume / fructe cu putin zahar ( legume / fructe verzi de preferat ), iar ca mancare poti manca aproape orice atata timp cat ai grija de aportul caloric ( dar pot recomanda : salata ( verde / de rosii ), cartofi fierti sau copti, carne doar cat podul palmei, paine putina, dulciuri doar eventual, uleiuri in general doar la salata, oua fierte. Si putin sport, daca esti genul de persoana sedentara, recomand mers ''alert'' cel putin 30 minute constant. Daca esti o persoana relativ activa recomand o alergare usoara pe terenul de fotbal 6/8 ture. Iti pot recomanda totusi sa ai grija de alimentatie, in mare parte si ingrasatul dar si slabitul tine de aportul caloric, surplus si respectiv deficit caloric. Succes :3