| Tyaa a întrebat:

Ce inaltime si cate kilograme ar trebui sa aiba un copil de 12 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

La copii,nu este o problemă cu greutatea. Ei pot slăbi ușor,cu ajutorul alimentelor care la fac bine, gătite de mami.
Dacă ți se pare că ai luat în proporții și vrei să slăbești fă mult sport și încearcă să reduci din mâncare dar nu îți schimba dieta sau altceva, cu sportul vei triumfa.
În cazul fetelor de 12 ani, cred că înălțimea potrivită ar fi cuprinsă între 1, 55-1, 65 m, iar greutatea ar trebui cuprinsă între 40 și 50 kilograme.
În cazul băieților, înălțimea potrivită ar trebui cuprinsă între 1, 45-1, 60 m, iar greutatea ar trebui cuprinsă între 35 și 55 de kilograme.
Sper ca aceste informații să te ajute într-un fel.

Numai bine!

| black1white a răspuns:

Depinde.dar in general cam 1, 55 m si cam 35-42 kg. funda sau vot?

| MrsPink a răspuns:

Pai depinde adica daca la 12 ani trebuie sa ai 1.50 si u ai 1.60 iti tai din picioare ca sa fi perfecta? nu exista o anume inaltime fiecare creste cat creste iar greutatea perfecta o socoti dupa inaltimewinking

| Georgiaanaa123 a răspuns:

Un copil normal ar trebuie sa aiba:
fata: intre 1, 55 - 1, 65 m si intre 40-50 kg.
baiat: intre 1, 40 - 1, 60 m si intre 35 - 48 kg
la kg depinde cat de inalt e.

| smecherulxxl5 a răspuns:

Inaltime nu stiu dar greutate cal 30-35 sau 40 kg

| AnimalX a răspuns:

Greutatea trebuie sa fie cu 10 mai mica decat inaltimea.
De exemplu daca ai inaltimea 1.50 greutatea=inaltimea-10 adica greutatea de 40 kg

| Usher2800 a răspuns:

Trebuie sa aiba cel putin 1.60 m si pana in 50kg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu sunt mai mica de statura adica am 1, 45 m si o greutate de 35 kg; dar un lucru e sigur : acela ca trebuie sa fie o diferenta de 10 intre inlatime si greutate

| Ghinescu_Geta_1983 a răspuns:

Corect ar fi sa te masori cat de inalta esti iar inlatimea o scazi cu 10 si afli ce greutate ai.ex.1.50-10 =1.40 deci 40kg

| Ghinescu_Geta_1983 a răspuns:

Cuplacere eu sunt medic

| Alx_Alle_1967 a răspuns:

Cate kg trebuie sa aiba un copil de 12 ani

| Fata1000 a răspuns:

Depinde de inaltime... Eu am 1.53 si am 36 kg... Intre 35-45