| MarinaMarri a întrebat:

ce semne ar trebui inainte sa am inainte de venirea menstruatiei? funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Dureri de burta, de mijloc, ti se umfla sanii, simti nevoia sa mananci dulce, uneori apar si niste cosuri pe fata.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi lista completă a simptomelor pre/menstruale ( SPM ) la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

NU ai precizat ce vârstă ai, dacă ai CM/menstruaţie şi, în caz afirmativ, în ce "perioadă" eşti acum...

Acele simptome apar, în general, dacă ai CM/menstruaţie!

Dacă, ÎNCĂ nu ai avut menstruaţie şi te referi la simptomele PRIMEI menstruaţii/menarha, atunci, aici este o altă "discuţie"...

În acest caz, e posibil să NU ai nici un simptom premenstrual şi nici o durere!

Dacă urmează să-ţi vină PRIMA menstruaţie/menarha, atunci TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Uite aici,
http://www.sfatulmedicului.ro/......enstruatie
Te pup!

| VyrusEleven a răspuns:

Ok draga mea. In primul rand ignora-l pe idiotul ala. Ok sa trecem la treaba. Am sa te rog sa citesti cu atentie urmatoarele, pentru ca nu strica niciodata putina cultura generala.
Menstruatia sau "eumenorrhea" denota menstruatia obisnuita, normala care dureaza cateva zile (de obicei intre 3 si 5 zile, dar este considerata normala si intre 2 si 7 zile). Pierderea medie de sange in timpul menstruatiei este de 35 mililitri (intre 10 si 80 ml este considerat normal). Multe femei au observat scurgerea unor parti din endometrium (invelisul uterului) care apar ca tesut amestecat cu sange. O enzima numita plasmina (continuta in invelisul uterului) tinde sa inhibe coagularea sangelui. Datorita acestei pierderi de sange, femeile au nevoie de o cantitate mai mare de fier decat au nevoie barbatii, pentru a preveni deficientele de fier.

Menstruatia este o sangerare care se produce in vaginul fetelor sau al femeilor si care dureaza cateva zile. Aceasta incepe, de obicei, cand aveti 12 sau 13 ani dar se poate si la 8 sau la 17 ani. Ciclul menstrual va incepe atunci cand organismul este pregatit. Nu puteti nici sa-i grabiti aparitia, nici sa-l opriti.

Schimbarile au loc odata cu cresterea se numesc pubertate. In perioada pubertatii sanii vor incepe sa va creasca alaturi de parul sub brate si in zona pubiana. Vor avea loc schimbari si in organism. Desi sunteti prea tanara sa va ganditi ca ati putea avea un copil, organismul este pregatit pentru asta.

In ovarele fetelor se gasesc o multime de ovule. Cand ating varsta pubertatii, in fiecare luna ovarele elimina cate un ovul. Ovulul se deplaseaza din trompa uterina in uter. Uterul este locul unde va creste fatul, daca ovulul a fost fertilizat de sperma unui barbat.

Uterul este pregatit in fiecare luna pentru o posibila sarcina, iar invelisul sau membranos devine gros si moale. Cand organismul realizeaza ca in uter nu creste nici un fat, aceasta membrana si ovulul sunt expulzate din corp prin vagin. Aceasta este menstruatia.
SIMPTOME PRE-MENSTRUALE
Femeile pot experimenta o varietate de simptome inainte, in timpul si dupa menstruatie. Plangerile obisnuite includ dureri de spate, durere in zona coapselor, balonare, greata, ameteli, diaree, constipatie, dureri de cap, sensibilitatea sanilor, iritabilitate si alte schimbari de dispozitie.
CUM SA AMELIOREZI SIMPTOMELE:

Mariti exercitiile. Acestea vor imbunatati circulatia sangelui si a oxigenului prin corp, inclusiv in pelvis.
Nu folositi tampoane. Multe femei acuza crampe la utilizarea tampoanelor. Folositi absorbante.
Nu folositi steriletul (DIU - dispozitiv intrauterin) ca metoda de control a nasterii
Evitati carnea rosie, zaharul rafinat, laptele si alimentele grase
Mancati multe vegetale proaspete, cereale integrale (in special daca experimentati constipatie sau indigestie), nuci, alune, seminte si fructe.
Evitati cafeina. Aceasta constrange vasele de sange si mareste tensiunea.
Meditatia, masajul
Orgasmul
Beti ceai din radacina de scortisoara (in special daca experimentati oboseala)
Puneti ardei iute in mancare. Acesta este un vasodilatator si imbunatateste circulatia.
Respirati adanc, relaxat. Observati unde aveti tensiunea si dati-i drumul.
Eliminati bauturile racoritoare fara zahar sau pe baza de Nutra-Sweet.
Sper sa iti fi servit acest raspuns. Felicitari pentru curaj. Bravo. Esti o lectie pentru multa lume. Bafta