| croissant a întrebat:

Ce tigari fumati? Care sunt riscurile? Funda precizati si varsta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrAlex a răspuns:

Eu nu fumeze pentru ca urasc tigarile si poti sa faci multe boli de la elewinking

ndiferent de sexul fumatorilor, tabagismul se afla la originea multor boli:
♦ afectiuni cardiovasculare, inclusiv angina pectorala, infarct miocardic, cresterea tensiunii arteriale, arterite obliterante si tromboze;
♦ boli pulmonare cronice si acute, bronsite, tuse tabagica, pneumonie, scleroza pulmonara, emfizem pulmonar, tuberculoza;
♦ cancere cu diferite localizari (plamani, laringe, esofag, buze, limba, pancreas, ficat, stomac, colon, prostata);
♦ boli gastro-intestinale (gastrite, ulcer gastric si duodenal, halena);
♦ slabirea reflexelor la conducatorii auto, contribuind la cresterea riscurilor de accidente;
♦ slabirea potentei sexuale.
Riscul de cancer la fumatori activi este de 7.8 ori mai mare fata de nefumatori si este la fel de mare la barbati, ca si la femei. Cancerul pulmonar este cel mai frecvent neoplasm cauzat de fumat, constituind prima cauza de mortalitate prin cancer din lume (17% din neoplasmele la barbati si 12% la femei).

5 răspunsuri:
| kRedhead a răspuns:

Hei. Fumez mai de toate. cu exceptia unelor ca Viceroy say Nanotek pentru ca sunt innecacioase rau. Cel mai des, fumez Kent Click, Vogue, in general d-astea mentolate si L&M de la parintii mei happy. Pai e riscul sa fac o criza pentru ca am astm, dar nu prea imi pasa big grin. It s*cks, I know. Am 16 ani. ^^

suntserios
| suntserios a răspuns:

Serios, nu stii care sunt riscurile fumatului?

| thegatekeeper a răspuns:

Dunhill (negru sau albastru) sau Marlboro, doar ocazional. 17 ani.

| stlferlo19 a răspuns:

Salut!
Eu fumez kent 8/dunhill albastru, sau kent 6, fumez de la 14 ani....deci fumez de 3 ani, riscurithinking depinde de organism, eu unu nu am nimic, ci din contra, de cand m-am apucat de fumat mi-am marit capacitatea plamanului, pot alerga mult mai mult

| Pitzipoanca a răspuns (pentru stlferlo19):

Inseamna ca esti un caz atipic. Fumatul produce scaderea capacitatii pulmonare, prim scaderea volumului curent. In plus, datorita hipoxiei (aport insuficient de oxigen), plamanii si cordul sunt fortati sa "lucreze in plus", determinand o serie de tulburari morfo-functionale. Fumatul atrage o serie de afectiuni, si creste sansele de aparitie a altor afectiuni (este factor de risc). Astfel: cancer (pulmonar, vezica urinara, de san, etc), afectiuni cardiace, afectiuni vasculare (accelereaza procesul de formare a placii ateromatoase -> ateroscleroza, se presupune ca este factor de risc in cazul varicelor, tromboflebitelor). De asemenea, femeile fumatoare care folosesc anticonceptionale (orale) sunt mai predispuse la dezvoltarea patologiilor asociate folosirii anticonceptionalelor.
In concluzie, smoking is bad. Am enumerat doar cateva aspecte din ceea ce inseamna fumat, sunt multe altele descoperite si, cu siguranta, multe altele nedescoperite sau in curs de descoperire.