| Biancasata a întrebat:

Buna. Cei care ati avut gastrita va rog fin suflet dacă ma puteți sfătui ce pot face și eu am avut tratament de la doctor iar de azi am început un tratament cu refalgin dar pe lângă asta voi cum ati procedat sa va fie viața mai ușoară? Cum as putea o vindeca …

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

O tii din alimentatie, degeaba iei pastile daca ii oferi stomacului bauturi carbogazoase, prajeli, iute, fructele si legumele care sunt sanatoase in cazul tau fac rau, ambele provoaca aciditate, mancarea cu mult bulion la fel.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti regla problema si din alimentatie, pe langa odihna corespunzatoare si un stil de viata echilibrat.Nu e asa greu pe cat suna, incepi cu pasi mici, adica sa mananci regulat, sa dormi la aceleasi ore, sa faci miscare.Gasesti liste cu regimul pe net, insa eu recomand, daca de obicei mananci paine, sa iti cumperi un toaster, asta daca nu ai deja.Painea coapta cred ca te va ajuta mult, mai ales intre mese cand simti arsuri sau seara dupa ultima masa, dar preferabil sa nu fie paine alba.Eu o fac in casa si e fain ca nici nu mai simt nevoia sa cumpar biscuiti sau altele, fiind asa usor crocanta. Ceaiul de musetel iarasi este foarte bun, insa fereste-te de cel de menta care iti poate agrava simptomele.

Am mai lasat niste linkuri dar am o vaga banuiala ca nu te-ai uitat pe ele:

https://www.tpu.ro/......t-nu-stiu/

Iar la 23 de ani iti poti face tu singura mancarea de regim, ba chiar vei avea nevoie obligatorie sa stii cum sa gatesti pe viitor, orice adult trebuie sa stie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Pe langa tratament trebuie sa tai sau sa reduci alimentele care irita mucoasa stomacala. Daca scrii pe google "alimente interzise gastrita" o sa gasesti explicatii mai detaliate

| everything29 a răspuns:

Slana,palinca sau tuica 50ml, slana. Dimineata considera ca e prima masa.
Aloe planta de 5 ani ca maturitate, pusa in vin sau palinca, lasat la macerat 2-3 saptamani. Baut dimineata 4 linguri pe stomac gol. Fa ti obisnuinta la o ora aleasa de tine.