| Ioana_Alina_1995_FblC a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti si mie cateceva despre gastrita, ieri am fost la doctor pentru ce acuzam dureri de stomac cam de o saptamana dupa ce am luat un antibiotic puternic fara un protector de stomac si binenteles nu e prima data cand mi se intampla am mai stat vreo saptamana acum un an cu dureri de stomac si acum doctorita mi-a spus ca e o gastrita si mi-a dat tratament. Se vindeca gastrita sau de fiecare data cand am sami deranjez stomacu am sa am dureri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Enescu_Andreea_1993 a răspuns:

Si eu am gastrita, nu prea se vindeca dar o poti trata!
I-a medicamentul Omez cand te doare burta si ai grija ce mananaci, sa nu fie acidulat sucul!
E greu...dar asa o tratezi si nu ai voie multe dulciuri, cipsuri etc!
Si nu a i voie sa bei apa cand te trezest i daca nu ai mancat ceva deoarece iti curge suc gastric in stomac!
Sper ca te-am ajutat!
Funda!

| Ioana_Alina_1995_FblC explică (pentru Enescu_Andreea_1993):

Ii chestia ca eu nu sunt in tara dar mo consultat doctorita mea de aici si mi-a dat un tratament cu care ma simt mult mai bine doar ca intrebarea e : dupa ce termin tratamentu revin oare simptomele? si trebuie sa mananc la regim dar sper ca nu petru toata viata nu?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se vindeca daca ai grija ce mananci, trebuie sa renunti la sucuri acidulate, prajeli, dulciuri, fast food si multe altele

| dorelmarc a răspuns:

Controloc.e.super.faci.un.tratament.de.
o.luna.cate.una.seara.inainte.de.culcare
si.pe.urma.numai.cand.te.supara.stomacul.poate.odata.la.luna
sanatate

| Ioana_Alina_1995_FblC explică (pentru dorelmarc):

Ii chestia ca eu nu sunt in tara dar mo consultat doctorita mea de aici si mi-a dat un tratament cu care ma simt mult mai bine doar ca intrebarea e : dupa ce termin tratamentu revin oare simptomele? si trebuie sa mananc la regim dar sper ca nu petru toata viata nu?

| dorelmarc a răspuns:

Cu.controloc.poti.manca.ce.vrei.eu.nu.

puteam.sa.mananc.mai.ales.mancaruri

.cu.ardei.sucuri.cipsuri..acuma.pot.
manca.un.borcan.de.zacusca.