| Lavynya99 a întrebat:

Cine imi spune si mie niste masti de fata care sa contina ulei de masline? Precizez ca am tenul mixt spre gras. Daca aveti acelasi tip de ten si ati incercat o astfel de masca va rog sa scrieti reteta.Va pup!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nevoie sa faci un anumit amestec,ci doar sa aplici ulei de masline,in strat subtire pe fata si sa-l lasi sa intre in piele(timp de jumatate de ora),dupa care sa te speli pe fata(pentru fata recomand sapunul dove), pentru a indeparta uleiul ramas. Poti face acelasi lucru si cu miere.Le poti folosi pe post de creme, o data sau de doua ori pe saptamana.In cazul unui ten gras,se aplica in strat foarte subtire, dar numai daca nu are anumite probleme(nu recomand asemenea masti in cazul unui ten acneic). Daca tenul tau are anumite probleme, maseaza fata cu felii reci de castravete si clateste-o cu apa rece dupa 20 de minute,fara sapun. Poti aplica,din cand in cand,si o masca de iaurt rece, pe care, o poti amesteca cu castravete sau putina miere(dar nu este obligatoriu). Numai bine.

2 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Daca ai ten mixt spre gras nu prea e bine sa iti dai cu ulei de masline

| Lavynya99 explică (pentru aryana1991):

Atunci spune-mi o masca fara ulei de masline, daca sti.