| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,cred ca am diabet zaharat, am mâncat mult dulce și acum mi-a ieșit răni pe mâini și ma dor degetele de la picioare. Ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Si doar pentru ca ai mancat mult dulce... te gandesti ca ai diabet zaharat?

Cauzele ranilor pe maini, pot sa fie multiple, poate chiar o alergie sau o mancare care nu ti-a picat bine. Degetele la fel, de la o toxiinfectie alimentare.

Poti lua o pastila de clorfeniramin, dar sa citesti bine prospectul inainte (https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_7197_28.11.14.pdf) si vezi ca poate sa cauzeze somnolenta. Dar cel mai bine ar trebui sa te vada un medic specialist, sau chiar farmacistul.

Si ce mai faci tu? Cum ai petrecut de sarbatori? Ce mai face baiatul respectiv? :-?

| Andreeaioan115 explică (pentru DoarBogdan):

Eu ma simt prost și îmi trece viața, el in schimb este cu ea și ii oferă totul...

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai si atunci de ce iti trece viata? happy De ce nu te simti bine si poate dai de altcineva, candva?

| Andreeaioan115 explică (pentru DoarBogdan):

Pai nu dau de nimeni, sunt urâtă ca sa se uite cineva la mine.El era minuna, m-a cucerit din prima. M-am îndrăgostit de la mesajele sale, mă făcea cea mai fericita femeie doar prin simpla sa prezență.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai da, asa te simti cand esti indragostita, si te asigur ca o sa fie la fel, data viitoare.

| Andreeaioan115 explică (pentru DoarBogdan):

Crezi ca îmi voi găsi fericirea? Sunt destul de educata și sufletistă la ale mele dar ofilita pe dinăuntru, am ajuns sa plang zilnic pentru ca așa simt.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu este vorba de crezut, sunt convins ca o sa iti gasesti fericirea happy

Si stii cum? Daca nu mai analizezi asa mult lucrurile si nu mai plangi.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diabatul nu se manofestă așa. Te poate ajuta un medic.

| WhiteLife a răspuns:

Nu se face diabet pentru că ai mâncat o data mai mare dulciuri. Îți poți măsură glicemia pentru siguranța. Caută să vezi dacă nu cumva ești alergica la vreun ingredient, știu persoane alergice la frișcă sau ciocolata cu căpșuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cică "ajutor" laughing
Cum te putem ajuta noi? Mergi la doctor, logic

| InOrOut a răspuns:

Aia poate fi o alergie, poate ai si tu alergie la lapte si produse care contin lapt. Deja suntem vreo 10 numa pe site-ul asta care avem fix asta (pete rosii si inflamatii pe corp - aleator apar). Prajiturile contin lapte sa stii. Incearca cu aerius (anti alergic) vezi daca trece. Si teraflu extra (cu galben) are anti alergic in el. Daca aveai diabet beai multa apa nonstop si iti era sete incontinu. De la diabet se incetoseaza privirea.

| Silwian a răspuns:

M ai degraba zi ne ce fumezi? Ceva nou pe piata? Nu de alta dar ai pus o groza de intrebari care mai de care tampite!laughing))))

| Priceputeanu a răspuns:

Cel mai indicat este să consulți medicul de familie. Poate să fie Sindromul Raynaud sau altceva, nu neapărat diabet. Citește mai multe aici: https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/sindromul-raynaud

| Hsheheyehve a răspuns:

Si cu ce sa te ajutam?
Dacă ai mâncat că nesatula noi n avem ce face