| CrazyBeautifulSmile a întrebat:

Buna,cred ca ati mai auzit de ce vreau eu sa va povestesc.De cand eram mica si pana in prezent ma "confrunt" cu roseala.Tot timpul cand fac cunostinta sau ma intalnesc cu cineva pe care il cunosc ma rosesc foarte tare, mai putin cu prietenii foarte apropiati si familia.Sau la scoala, cand vreau sa raspuns si sunt 100% sigura ca raspunsul meu e bun,pur si simplu,ma rosesc,iar daca se uita colegii la mine si imi spun ca am rosit, ma rosesc mai rau, precum racul.Si multa lume zice ca sa fiu mandra ca altele se dau cu fard de obraz sau alte chestii ca sa fie rosii in obraji, iar eu ma rosesc singura.Dar mie chiar nu imi place.Asa era si mama mea pana prin facultate.Si cand vad un baiat dragut sau vorbesc cu un baiat, ma rosesc si ma simt atat de jenata.Cineva mi-a zis ca nu am suficienta incredere in mine, dar eu zic ca am mai multa incredere in mine decat in oricine si sunt foarte hotarata cand fac o alegere.Sau imi place mult sa cant, iar cand ii cant cuiva, ma rosesc.Cand ma rosesc, simt ca iau foc si cu cat incerc sa ma uit in alta parte sau sa imi zic mie insami ca nu rosesc si ca sunt puternica si chestii din astea, ard si mai tare.Si nu suport chestia asta.Va rog mult,spuneti-mi cum sa fac sa nu mai rosesc, pentru ca nu pot face absolut nimic, ca repede ma rosesc. Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ai intrat intr-un fel de cerc vicios. Inainte de a intreprinde ceva (o discutie) te gandesti: oare ma voi rosi iar? Si, cum zice o vorba, de ce ti-e frica de aia nu scapi, tocmai aia se intampla. Va veni un moment cand cercul acesta se rupe si totul va fi istorie. Nu te impacienta, ia-o usor. Treptat-treptat, initiaza discutii ceva mai lungi, de preferat cu oameni mai seriosi; roseata de la inceput dispare pe parcursul discutiei. Poti chiar sa ii spui interlocutorului de problema cu care te confrunti. El te va incuraja si desigur te vei simti mai relaxata. De ajutor poate fi si daca spui unor personae reale despre chestia asta, nu numai noua; personae de incredere, bineinteles. Este altceva cand discuti in real decat in virtual. Cu cat vei spune la mai multi, cu atat mai repede vei depasi situatia.

| CrazyBeautifulSmile explică (pentru sabin89):

Asa e,tot timpul ma intreb : oare ma voi rosi iar? Pai multa lume stie asta despre mine, dar cand cunosc pe cineva nou, sa zicem, acea persoana nu stie ca eu ma rosesc si nu stie ce mi s-a intamplat de m-am rosit asa. sad Dar, mersii de sfat happy!

| Iunona a răspuns:

Poate esti timida. Incearca sa vorbesti zilnic cu cineva nou, fa-ti mai multi prieteni, obisnuieste-te cu oamenii. Nu cred ca ai o problema medicala ci doar esti rusinoasa. happy

| CrazyBeautifulSmile explică (pentru Iunona):

De fapt chiar nu sunt rusinoasa sau timida deloc, din contra, multe lume zice ca sunt tare tupeista.Dar daca tot sunt tupeista nu stiu de ce ma mai rosesc sad.