| maria999 a întrebat:

Cum pot sa-mi calculez greutatea pe care ar trebui sa o am la varsta mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JhonnyDepp a răspuns:

Uite link : http://calculator-greutate-ideala.host22.com/ si aici spui inaltimea, greutatea actuala si anii! Sper ca ti-am fost de folos... FUNDA?

32 răspunsuri:
| alexandraalis a răspuns:

Ce varsta ai?

| maria999 explică (pentru alexandraalis):

Buna,
Din pacate statutul de junior nu imi permite sa-ti raspund la mesaj. Am 13 ani si 1.57 inaltime. Daca ma poti ajuta te rog mai trimite-mi un mesaj, mi se pare ca sunt prea slaba daca cunosti si ceva (pastile, un regim alimentar) ar fi perfect. Multumesc anticipat.

| alexandraalis a răspuns (pentru maria999):

Am sa-ti raspund aici, sa vada si alte fete care sunt interesate.
Datele sunt corecte, pentru verificare puteti intreba medicul de familie si pe asistenta medicala care lucreaza cu acest medic sau asistenta medicala si medicul de la cabinetul medical din scoala sau la SANEPID compartimentul Medicina scolara.
Fete: varsta 13 ani:
Normostaturale (inaltime normala): indici (cm) = 147, 9 - 155, 4 si 155, 5 - 163, 0.
Normoponderale (greutate normala) : indici (in kg) = 36, 1 - 44, 1 si 44, 2 - 52, 2
(Valori nationale ale inaltimii si greutatii fetelor in varsta de la 4 la 18 ani, stabilite de laboratorul de igiena copiilor si tinerilor din institutul de igiena).
(Masurarea si intrepretarea datelor de dezvoltare fizica la prescolari si elevi - in conformitate cu ord. M.S. nr 427/1979 publicat in buletinul M.S. nr. 6/1979)
Ce repede acordati aceasta funda fara sa stiti daca raspunsul este corect.

Alte răspunsuri
| justde3a a răspuns:

Nu exista kilogramele ideale pentru o anumita inaltime, atata timp cat nu ai burta foarte mare e bine laughing. In principiu trebuie sa fie cu aproximativ 10 kg mai putin decat inaltimea ta. Siteu-rile alea nu sunt bune, de ex: am 1, 65 m si 52 kg mi-a zis ca ar trebui sa am 59 kg. Daca as avea atatea kg as avea o burta... laughing)

| deedeetzi a răspuns:

Nu are legatura varsta, ci inaltimea.
Daca ai 1.50, trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat centimetri. In cazul asta, 40 de kg. Daca ai 1.75, 65 de kg, s.a.m.d.

Alte răspunsuri
| Kitty20 a răspuns:

Eu stiu doar la inaltime, scazi din ea 10 si cat iti ramane atat trebuie sa ai. Funda? (exp 1 50 m 40 kg).

| corny04 a răspuns:

Pentru a calcula greutatea ideala pentru INALTIMEA ta poti face asa: scazi din inaltimea pe care o ai 10

Ex:
inaltime: 1.60m
greutate:1.60m-10=57kg

Trebuie sa stii ca nu e obligatoriu... poti sa ai cu un kg in plus sau in minus...insa asta nu e o problemawinking

Funda?:d

| BubbleShoot a răspuns:

Pai depinde de ce inaltime ai. De exemplu daca ai 1.50 m trebuie sa ai 40 kg sau daca ai 1.75 trebuie sa ai 65 kg. Sper ca ai inteles. Profu de sport asa zicea si am gasit si pe net. Funda? >big grin

Alte răspunsuri
| mirunaaa96 a răspuns:

Hei. Pui inaltimea ta minus 110. De ex: inaltimea ta: 1.57! 157 - 110 = 47winking! Matematică laughing. Pa, pa wave

| scarharo a răspuns:

Http://calculator-greutate-ideala.host22.com/
sau cauta imc pe google, dar e fara varsta.

| Th3H4ckerB0y a răspuns:

Pai la 1.50 ar trebui sa am cam 38-42 kg. la 1.80 cam 66 kg. Cam totul e dupa inaltime. FUNDA!

| Pikuu a răspuns:

Pai, nu cred ca te-ai exprimat corect: cred ca ai vrut sa zici masa, dar in cazul in care ai vrut sa zici dreutate trebuie sa inmultesti masa ta(kg) cu acceleratia gravitationala(9, 8 N\Kg) kg se reduce cu kg si rezultatul va fi aproximativ de 10 ori mai mare decat masa ta si iti va da in Newton.In cazul in care vrei sa-ti calculezi masa folosesti un cantar:*

| Sebi96bv a răspuns:

Http://www.nhlbisupport.com/bmi/

Ai nevoie sa transformi inaltimea si greutatea ta dupa standardele americane si sa le treci acolo. Vezi ce scrie acolo in dreapta si o sa stii daca trebuie sa slabesti sau sa te ingrasi.

| StringsDown a răspuns:

Pai, din cate stiu eu, este o formula pentru asa ceva:
Gkg= 50 +0.75(Talia-150) + V(varsta)-20/4 x 0.9(factor de corectie care se aplica la femei doar.

| mihnea97 a răspuns:

Inaltimea ta minus 10 si dupa aia adaugi cm happy

| mihnea97 a răspuns:

Nu are legatura cu varsta, trebuie sa calculezi inaltimea minus 10.

| johnnyjohn a răspuns:

Pai eu stiu ca se ia in raport cu inaltimea: daca ai 1.70 m trebuie sa ai 70 kg. Acum depinde si cat vrei sa slabesti!

| danutz123 a răspuns:

Pai in primul rad depinde de inaltime si greutate.

| IchBinOni a răspuns:

Inaltimea - 10 kilograme thinking

Alte răspunsuri
| strawberryfields a răspuns:

Buna,

Trebuie sa tii cont de indicele de masa corporala. Poate tie ti se pare ca esti prea slaba sau prea grasa, insa in functie de acest indice, afli ce masa ar trebui sa ai la varsta respectiva.

Iti las mai jos un link cu mai multe informatii despre masa, inaltime pentru etapele de varsta.
http://www.suntparinte.ro/inaltime-si-greutate-copii