| 13DoXy13 a întrebat:

Cum sa calculez greutatea unui litru de apa?

Răspuns Câştigător
| Bezea a răspuns:

Hai sa iti zic o metoda simpla.
1. Te cantaresti
2. Bei apa
3. Te cantaresti iar.
1+2+3 = 4(cred ca e 6 dar cui ii pasa)
4/6. Vezi cu cat esti mai gras/a decat erai la punctul 1.

La asa intrebare asa raspuns.

10 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Masa = densitate * volum
m=cauta densitatea apei pe google * 1.

| Minks a răspuns:

Dracidus: Ba, fi tu major si explica-i fetei ce dracu' ai scris acolo.

| dracidus a răspuns:

G=m*g.
g=9.8 N
m=1 kg
G= 9.8*1.

Bai, minorii, puneti mana pe carte si invatati o formula banala...

| dracidus a răspuns:

@pisiCuPiscoturi:

Fata frumoasa si desteapta, daca tot esti tu atat de capabila, de ce nu i-ai explicat tu fetei din prima cum se rezolva problema? Garantez ca esti prea ocupata cu pupincureala si "modestia" ca sa incerci sa ajuti de fapt. Ma rog, succes in viata. Sa dea Domnu' sa nu ne intalnim, ca pe urma mai vedem care din noi e ala "destept" si care e "idiotu"happy

| dracidus a răspuns:

Ca sa nu uit, ai uitat de pe*V = n r T. Da' na, la nivelul clasei a 6-a sau a 7-a, cu siguranta are habar fata de legea echilibrului gazelor/legea fundamentala a termodinamicii. Asta, ca sa ne dam savanti pana la capat. Ca, vorba vine, atunci cand creste temperatura, avem de-a face cu o transformare izoterma... Pfff, finut, acum' sa ii si desenam graficul.

Fetei ii se cere greutatea (G). m=masa, g=acceleratia gravitationala. De acord, m=V*densitatea, doar ca... tu zici de o temperatura.

A, da, sa nu uit. La ce temperatura se evapora apa? 28 de grade celsius? Nu te doare cand esti idioata?happy

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

@dracidus esti un mare dobitoc care se da mare prost!
ai insirat o formula fara sens! Daca te-as fi interbat care este greutatea unui litru de mercur tot G=mg mi-ai fi raspuns?

trebuia sa zici si ca m(masa)=V(volum)x cu(densitate)

1 litru apa are 1000 grame la 4 grade celsius
cu cat creste temperatura greutatea scade
la 20grade are 998g etc!

| OanaVlad a răspuns:

Pe cantar?

| 13DoXy13 explică:

rolling on the floor))))))...ce raspunsuri tari

| mimikafrumusika a răspuns:

Pai nu are un litru pentru ce s-o mai calculezi?

| AncaElla a răspuns:

Asta e buna! Felicitari, tocmai credeam ca am vazut aseara cel mai prost om de pe pamant.ma inselasem!