| sparklingqueen a întrebat:

Buna! Cum pot sa scap de o cicatrice de pe fata? Am avut un chist pe frunte care s-a infectat in timp dar l-am operat cat de repede am putut, deoarece e foarte inestetic pentru o fata chiar daca port breton, m-am operat in decembrie si cicatricea nu pot sa zic ca e foarte vizibila dar este roz, cum pot sa o fac sa fie mai putin vizibila deoarece mi-a crescut bretonul si m-am saturat sa am cicatricea aceea pe fata…?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți fără operație estetică.

| wildthing a răspuns:

Dar daca te-ai operat in decembrie iar acum e roz, nu cumva va deveni mult mai putin vizibila dupa bronzul din vara asta? Si apoi de ce esti asa obsedata de cicatricea asta? Cat de mare e? Stii ca sunt femei frumoase celebre cu cicatrici vizibile? Sandra Bullock are o cicatrice deasupra ochiului, Julie Gonzalo are una pe frunte/nas, Catherine Zeta-Jones pe gat, Sharon Stone tot pe gat...si nu le diminueaza absolut deloc frumusetea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii oameni care au complexe legate de cicatricile lor le acopera cu tatuaje.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți folosi spray-ul de la cicatridina https://www.springfarma.com/......25-ml.html sau o soluție mult mai ieftina și bună, crema cicatrizin!

| BabaOarba a răspuns:

Daca este roz inseamna ca inca nu s-a vindecat complet. Cand se vindeca ar trebui sa devina deschisa la culoare.

Nu exista tratamente minune de inlaturare a cicatricilor, oricat ar sustine asta cei ce vand astfel de produse. Exista doar interventii chirurgicale estetice cu grefa de piele. Un medic te-ar putea informa mai bine.

| cristinapelihaci a răspuns:

Daca inca e proaspata, incearca cu Vaselina cosmetica. E foarte buna.