| lucadaniel47 a întrebat:

Bună Ziua, Derma Scar Gel face cicatricea veche vizibilă? sau nu, am un semn pe frunte, nu e adânc! spune-ți și mie o cremă de cicatrice, să aibă efect, doar să facă cicatricea vizibilă! Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Dar de ce ai dori s-o faci vizibila? Seamana cu cea din Harry Potter, in forma de fulger? tongue

| lucadaniel47 explică (pentru Lostlyric):

Nu, e ca un fel de taietură așa, am zis. nu e adâncă, dar vreau să-mi iau o cremă, măcar să o facă vizibilă, am citit și pe net de Derma Scar Gel, + că mai am și o zgârietură maro pe partea stângă a feței! Și mna. Dacă știi vreo cremă, ceva remedii, te rog poți să-mi scrii în privat! happy

| Lostlyric a răspuns (pentru lucadaniel47):

Daniel, vreau sa mai dai un ochi pe intrebarea ta si apoi, pe raspunsul tau. Tu ceri ca cicatricea de pe frunte sa fie vizibila. Oamenii aleg sa-si ascunda cicatricile, nu sa le faca vizibile. Daca, totusi, vrei sa o faci vizibila, tine cont ca NU exista nici o crema care sa SCOATA IN EVIDENTA o cicatrice. Daca nu ne inselam noi iar tu te-ai exprimat corect, poti sa folosesti produse pentru machiaj special FX (efecte speciale), pentru a contura o cicatrice si a o face sa para ca cele din filme.
Folosesti o ceara speciala care are efect de reliefare a cicatricei. Exemplu: https://aniversaria.ro/amestec-de-ceara-si-chit-pentru-makeup-mehron-en-2/
Apoi aplici spray fixativ pentru machiaj cat mai rezistent. Exemplu:
http://www.andracosmetics.ro/......ui-mirese/
La sfarsit, aplici latex: https://aniversaria.ro/......ale-100ml/
Totul se poate indeparta usor cu mana, apoi folosesti apa si sapun. Mare atentie la cum scoti cicatricea in relief.
Insa... eu cred ca tu, de fapt, vrei sa-ti ASCUNZI cicatricea. Nu stiu, poate ma insel.