| christinebubu a întrebat:

cum se manifesta ficatul marit? si ce urmari ar putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| danutza_2917 a răspuns:

Exista mai multe cauze care duc la marirea ficatului - hepatomegalia. Trebuie sa consulti un doctor care prin palparea ficatului si examen ecografic iti va spune daca acesta este marit, trebuie sa faci investigatii sa vezi care este cauza: ficat gras, o hepatita, o infectie etc. Sotul meu a avut o steatoza hepatica, adica ficat gras si cu ajutorul regimului alimentar si suplimente nutritive ficatul lui este acum normal. Pentru detalii ma poti contacta pe id dpocaznoi@yahoo.com