| mihail2003 a întrebat:

Am ficatul marit in cat timp se va face la normal?/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde numai de tine!
Posibil sa-si revina in cateva saptamani sau luni, daca faci ce trebuie.
Ficatul se mareste in volum si sufera, cand este foarte obosit, cand ii dai mancare proasta si alcool.
Daca vei respecta un regim de mancare strict si sever, precum: fara prajeli, fara tocaturi, fara grasimi, fara carnati si salamuri, fara sosuri, fara carne prajita, fara fast food, fara sucuri, fara dulciuri, fara cafea, fara alcool.
Pe urmatoarle luni, se impune o viata sanatoasa si stricta:
- dormit 9-10 ore pe noapte, culcat devreme de la 9 seara, ca ficatul sa beneficieze de hormonii care se secreta la inceputul noptii.
-mancat legume si fructe proaspete sau gatite, carne de pui sau vita, slabe, fierte sau fripte.
- ou fiert, ficatel de pui fiert
- se bea apa si ceai special pentru ficat, sau de plante

| mihail2003 explică (pentru Violleta2022):

Asa si fac...Multumesc

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se trateaza cauza