Întrebare recomandată | mihaela997 a întrebat:

Cum se poate scapa de matreata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește un șampon antimătreață luat de la un salon de cosmetică și în ultima apă de limpezire pui câteva linguri de oțet de mere.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
gaz/spalari cu urzica/pelin/nuc si masti naturale facute de tine, nu mai arunca bani in vant.
O zi frumoasa sa aihappy

| Azµre a răspuns:

Vizitând un medic dermatolog, majoritatea cazurilor de mătreață pleacă de la o ciupercă a scalpului.

| untu a răspuns:

Poti sa speli capul cu sapun si apoi sa clatesti bine! Apoi sa dai un pic de samponul-antimatreata,, Head&Shoulders"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca cu un sampon anti-matreata (eventual unul de la farmacie) si cu o masca de par cu acelasi efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi aici,
http://www.schwarzkopf.ro/......reata.html
Sper că te-am ajutat cât de cât.
Te pup!

| JustMusic a răspuns:

Buna eu am scapat de matreata cu samponul :http://www.farmec.ro/......ol-69.html
Am utiliza si solutia o luna si am sacapat.
Nu am scapat din prima, dar sa redus semnificativ, dupa a 5 spalare nu mai aveam deloc matreata.

| karsivan a răspuns:

Cun sampon cu ketoconazol( sampon nizoral sau nizan ) la farmacie.

| DeKoniec a răspuns:

Un sampon bun rezolva totul happy

| wj a răspuns:

Depinde de mai multi factori, de preferabil sa mergi la un dermatolog sa iti recomande un tratament daca e grav. Oricum, foloseste un sampon pentru tipul tau de ten contra matretii.

| DARCEINGEĂL a răspuns:

Incearca Head&Sholders.

| Gabriela_Siminutza_1997 a răspuns:

Spălarea cu şampon îndepărtează celulele uscate. Celulele devin vizibile numai atunci când scalpul produce un exces de celule cornoase. Acest lucru nu are neapărat de-a face cu un scalp uscat. Persoanele cu păr gras pot, de asemenea, suferi de problema mătreţei. Expertul nostru în păr, Dr. Edo Hoting, te va pune la curent cu cele mai noi descoperiri în domeniul cercetării mătreţei.

| Bia2001 a răspuns:

Cu un sampon animatreata!

| Diamondsz a răspuns:

Buna.

Clateste-te foarte bine la cap.Sau daca e grav, viziteaza un medic dermatolog.

Multa bafta.

Pa-pa.

| RCristofor a răspuns:

Otet si galbenus de os.

(Vorbesc serios)

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Sampon special de la farmacie. Il ceri pe cel mai bunwinking

| elik a răspuns:

Un sampon anti-matreata este cel mai recomandat. daca nici dupa folosirea lui nu scapi de ea, atunci poti sa consulti un medic, dar de obicei sompoanele astea anti-matreata dau rezulaltate bune. happy

| YoMsG a răspuns:

Cea mai simpla solutie, radete in cap

| mihaela997 explică (pentru YoMsG):

Mdea nu cred ca persoana in cauza (verisoara mea) ar da jos parul ei lung. Ea are matreata pentru ca a schimbat prea multe sampoane dar si acum cand se spala doar cu un gen de sampon tot are matreata

| YoMsG a răspuns (pentru mihaela997):

Asta am ziso asa la gluma, pai ia-ti niste sampoane speciale, ca altfel n-ai cum sa scapi

| cokko a răspuns:

Rade-te in cap!

| mihaela997 explică (pentru cokko):

Pfai uite ca la indeea asta nu m-am gandit. Tu gandesti macar?

| cokko a răspuns (pentru mihaela997):

Ti-am dat o idee! laughing dar cred ca o sa-ti prinda bine, plus de asta, ti-ar sta perfect! laughing

| mihaela997 explică (pentru cokko):

Ai o minte de gaina cheala si in plus ca nu e pentru mine da ce sa ceri frate unora ca tine

| inamorata a răspuns:

Ti-as recomanda sa cumperi un Sampon din Farmacie cu extracte naturale si cu vitamine.

| aikman01 a răspuns:

Cel mai bun remediu este otetul de mere... e bun si cel din comert, dar mai bun e cel facut in casa, cauta pe net sigur o sa gasesti cum se face... e destul de simplu procedeul
funda? happy

| Ionutzstelistu62 a răspuns:

Si eu am matreata m-am spalat cu sampon de la farmacie cum a spus mediu dar degeaba azi ma spal nu am nimic si peste 1-2 zile apare inapoi

| fabia a răspuns:

Cu sampon anti matreata

| P4raziT a răspuns:

I-ati un sampon din farmacie scrie pe el ( Regenerarea si Scaderea Matretii )