| CinevaAnonimă a întrebat:

Bună!
Cunoaşteți cazuri de persoane care şi-au revenit după ce au fost paralizate (ictus)?

În cât timp? Cât au mai trăit după asta? Puteau folosi bine toate membrele după asta?

Mulţumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Sophieka a răspuns:

Buna,

Da am auzit de cazuri prin intermediul socializarii in realitate dar si datorita faptului ca citesc carti de neurologie / psihologie si a persoanelor care s-au vindecat din situatii si boli fara sanse din partea medicilor.
Vazusem chiar si videoclipul pe care nu il gasesc acum a unei femei tinere care dupa ce si-a nascut fetita, a intrat in coma si a paralizat 95%, nemai putand face absolut nimic timp de 1 an de zile...Doar sa clipeasca. Nu mai putea vorbi, misca, manca...Era efectiv o leguma cu limba scoasa.
Prin ajutorul doctorilor si asistentelor, dupa 1 an de zile si-a revenit 100% iar acum este sanatoasa.

Daca cauti pe internet, gasesti multe exemple pe care nu iti vine sa le crezi nici cand le vezi.

Aveti incredere si veti reusii, mult exercitiu si perseverenta!