| Tina4838 a întrebat:

Buna, curand mi-am facut analizele anuale si totul a iesit ok in afara de:
•calciu seric total (8.50-10.50) si este 12.21
•calciu ionic seric (3.50-4.82) si este 5.00
•magneziu seric (1.70-2.20) si este 6.61
Toate sunt mai mari decat valorile normale si doresc sa aflu cat mai repede ce reiese din aceste rezultate pana ajung la medic.
Dau funda, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Reiese ca stai foarte bine cu resursele necesare oaselor. happy
Daca te misti suficient si duci o viata echilibrata, atunci vei avea sanse mici sa-ti rupi oasele in caz de accidentari.

| Donsavas a răspuns:

Te anunt ca hipercalcemia nu duce la o buna rezistență a oaselor, ci din contra. Ar trebui să renunți la suplimente dacă iei. Magneziul in exces nu este dăunător.

| Tina4838 explică (pentru Donsavas):

Nu am luat suplimente