| dublud a întrebat:

Daca mama mea are grupa sanguina A2 si tata 01 nu stiti cam ce grupa ar trebui sa am eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea A2 sau 01. Nici o alta grupa.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Brigaela):

Parintii mei au A2(tata) si 01(mama) si eu am B3 de ce? chiar m-ai pus pe ganduri.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu este posibil asa ceva, verifica inca o data. hai sa vedem: tatal poate avea trei combinatii genetice: AA, A0 si 0A. Mama are in mod cert combinatia genetica 00. Asadar, copiii lor pot avea: A0, A0, A0, A0, A0, A0, 00, 00, 00, 00, A0, A0. Adica 75% sanse sa aiba grupa A2 si 25% sanse sa aiba grupa 01. Nu exista nici o alta posibilitate.

| SaveTheNature a răspuns (pentru Brigaela):

:O Ori parintii mei nu isi stiu grupa (nu le-o fi luat-o doctorii bine), ori mie doctorita nu mi-a luat-o bine.Multumesc ca mi-ai spus!

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai fi aflat oricum, invata toata lumea in clasa a noua, nu e mare inginerie.

| Ionut_Florina_1991 a răspuns (pentru Brigaela):

Imi pare rau sa te contrazic, mama are 0 si tata A2 o\iar sora mea are AB4 si eu A2 iar fratii mei au 0. Cum se explica?

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut_Florina_1991):

Sora ta nu este fiica mamei tale in acest caz. Un parinte 0 nu poate avea un copil AB4, vei invata asta la scoala.

| Brigaela a răspuns (pentru Ionut_Florina_1991):

Sau sora ta nu stie ce grupa are.

14 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Poti sa ai fie A(2) fi O(1).

| Ramo80 a răspuns:

La mine la fel, mama are A2, tata are 01. Eu am A2.

| SaveTheNature a răspuns:

Parintii mei au 01 sI A 2 si eu am B3, deci poti avea orice grupa,nu se transmite,Fiecare om cu grupa lui, Nu depinde de parinti, E o increngatura mai mare.

| noktambul a răspuns:

Ar cam trebui sa ai 01 sau A2 sau B3 sau AB4 laughing

| freakazoid a răspuns:

Pai depinde genele cui ai nu ai obligatoriu o grupa!

| Aesir a răspuns:

Doar dupa analiza pentru aflarea grupei de sange poti afla exact, oricare user de pe TPU iti spune una din cele doua iti spune asa pe nimerite, pentru ca nu au de unde sa stie happy

| Helenee24 a răspuns:

Ti-as putea spune doar daca mi-ai zis si grupele bunicilor, pentru ca A2 poate fi de doua feluri: dominant si recesiv. Daca e dominant, grupa ta e sigur A2, iar daca e recesiv poate fi ori A2 ori 01. Stiu ca nu te-am ajutat prea mult, dar ca idee happy