| Maria2058 a întrebat:

Daca mananci sanatos conteaza cate calorii manaci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Evident,conteaza.Valoarea calorica este aceeasi pentru 1000 calorii de iaurt sau 1000calorii de carne de porc, cantitativ nu, dar valoric desigur.

| bogz a răspuns:

Da conteaza intr-un fel. Daca consumi multe calorii poti sa mananci mult.Dar in principiu poti manca cat vrei daca esti normala.

| Cosmin86 a răspuns:

Evident. Tot ce consumi mai mult decat arzi se depune. Corpul arde cam 2000 kcal pe zi, daca faci sport arde mai multe ( in functie de sport, de metabolism, etc. ). Tot ce consumi peste, se va depunde.

Dar mancand sanatos, ca sa ajungi la 2000 kcal poti manca destul de mult.

| floriasdfg a răspuns:

Cam da.

| BiancaGeorgiana a răspuns:

Da, conteaza. Daca mananaci sanatos si mult se aduna caloriile. Si mancarea sanatoasa are calorii, mai putine dar are.

| loveisfreedom a răspuns:

Da,chiar daca mananci mancare sanatoasa conteaza portiile.nu trebuie sa exagerezi cu mancarea chiar daca este sanatoasa.