| Sebastiana12345 a întrebat:

Buna daca nu mananc des simt arsuri imi miroase foarte urat gura daca nu sunt mereu cu stomacu plin simteam asa ca niste bule in stomac si azi ca si cum s-ar fi rupt ceva din mime sunt balonata des exista si posibilitatea sa fiu gravida insa de la ultimul contact sexual am avut 5 cicluri.m-am ingrasat 7 kg am mancat si foarte mult (nu am pofte) burta mea e maricica ca sunt grasuta a mai crescut e lasata in jos..in fine cand stau pe burta ma deranjeaza in partea dreapta 2 luni intruna aveam senzati de rau odata am vomitat (seara mancasem rosi cu branza si ceva prajit ) am cu fierea ..senzatile de rau erau dimineata. si cand ma enervam

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Daca ai avut ciclu de 5 ori de la ultimul contact sexual, cum esti insarcinata? Este posibil sa ai o gastrita si asta trece, daca este diagnosticata de medic si iei tratamentul prescris, apoi de unde stii ca ai probleme cu fierea? Ar fi bine sa mergi la medic, sa faci niste analize si o ecografie la stomac, apoi vezi sigur despre ce este vorba. Numai bine!

| Sebastiana12345 explică (pentru Caro34):

O am rasucita si cand fac crize de fiere imi cumpar redigest asa mi-a zis medicul acum 4 ani ...am auzit ca ciclul poate sa vina peste sarcina si 6 luni

| Caro34 a răspuns (pentru Sebastiana12345):

Atunci e posibil sa fie de la colecist... Insa verifica sa nu fie si o gastrita! Treaba cu sarcina e putin ciudata insa poti face un test de sarcina de la farmacie; costa intre 10 - 15 lei si rapid stii, dar nu cred ca esti insarcinata! Pt fiere mai poti incerca: Hepatobil / Colebil! Ai grija la ce este ea selectiva si scoate acele produse din mancarea zilnica. De ex. castravetii, ridichiile rosii, cafeaua, semintele, sucurile acidulate, faina de porumb etc. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| GabrielGL a răspuns:

Ai ceva cu fierea ficatul, poti indrepta prin a elimina mancarurile grase cartofii cipsurile si mananca sanatos o ciorba supe nu grase si bea lichide apa nu coca sucuri cu coloranti si kg de zahar pe litru, si fa sport nu te pune in pat dupa 5 minute dupa ce ai mancat fa miscare prin casa afara unpik

| AnutaAna a răspuns:

Spui ca aceste senzatii apareau atunci cand te enervai, pai arsurile gastrice pot aparea si pe fond de stres si suparari. Apa alcalina ajuta mult pentru ca regleaza nivelul de aciditate din corp. M-am confruntat si eu cu arsuri la stomac si am urmat o curata cu apa alcalina, Calipso, cu ph mare de peste 8 care m-a ajutat la ameliorarea problemelor