| dartagnon a întrebat:

Buna de 11 zile mi-am fracturat degetul mic de la mana la antrenament la sala de forta in sacul de box, si mi-au pus mana in ghips, recomandandu-mi sa o tin o luna asa. Degetul pot sa il misc nu ma mai doare si as vrea sa imi scot mana din ghips deoarece am un program foarte incarcat la scoala si tin neaparat sa scriu si asa nu pot. Are ceva oare daca il scot si nu fac efort, nu merg la sala doar cat sa scriu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ghipsul ala nu ti l-au pus degeaba, daca il scoti risti ca osul fracturat sa se deplaseze si sa nu mai fie posibila o reparare corecta si sa ramai cu dureri toata viata, totusi mi se pare mult o luna, eu stiu de 3 saptamani dar daca tie asa ti s-a zis asa sa faci pentru ca sa nu ramai cu sechele pe viitor

| ThisIsBIS a răspuns:

Da, dacă doctorii au recomandat o lună atunci o lună trebuie să îl ţii. De ce? Ca să se refacă osul.