| BlueEyes11 a întrebat:

Acum aproximativ 2 luni am avut entorsa la degetul mare de la mana dreapta. m-am accidentat la antrenament iar degetul mi s-a umflat si nu puteam sa-l misc prea bine(ma si durea ingrozitor). am fost la spitalul judetean din buzau(la urgente), de unde am fost trimis la ortopedie.medicul de acolo mi la pus in ghips si mia recomandat sa il tin 12 zile dupa care sa il dau jos. a trecut aproximativ o luna de cand l-am dat jos, iar degetul mi s-a umflat iar si ma doare. dimineata si seara il ung cu fenilbutazona dar degeaba. ce imi puteti recomandasa fac pentru a scapa de durere si umflatura?(daca se poate ceva rapid...peste o saptamana am mecibig grin...)Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| elena4ever a răspuns:

Mai bine te duci la Bucuresti sa iti faca un control calumea nu cum fac astia de la Buzau.
si eu sunt din buzau si am avut o experienta asemanatoare.

| annahandball a răspuns:

Eu nu iti recomand sa mergi la un spital judetean cu probleme de genul asta!(doctori nu sunt foarte priceputi in probleme ortopedice) Eu sunt din Constanta si am patit o chestie asemanatoare (fac handbal). Mi-au pus un ghips gresit asa ca puteam sa ies cu mana stramba daca il tineam. Am mers la spitalul din Eforie unde sunt specialisti in probleme de genul asta. Iti recomand sa mergi acolo!

| Dey_9165 a răspuns:

Ma indoiesc ca un tratament rapid te va face apt de joc 100% intr-o saptamana! Parerea mea este sa faci niste proceduri de recuperare si pana nu esti sigur de sanatatea ta, sa nu soliciti degetul respectiv.Un meci te poate costa o cariera...