| 1992 a întrebat:

Buna,

De 2 saptamani si ceva sunt racita, principala problema este tusea...Am fost la farmacie am luat pastile, sirop, nu mi-a trecut am fost la doctor mi-a dat niste pastile pe care nu le-am putut lua de la farmacie, a luat mama reteta le-a luat din oras, am inceput aseara tratamentul.

Ceea ce ma ingrijoreaza e ca atunci cand tusesc pot spune ca vomit o parte din ce am mancat cu putin inainte :-s e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

E normal sa tusesti si e chiar indicat sa expectorezi cand esti racita, ca altfel nu te vindeci. Cu alte cuvinte, nu lua pastile anti-tusive pana nu se opreste expectoratia. Poti sa iei pastile care sa accentueze expectoratia, de ex. Erdomed sau ACC. Daca tusea devine seaca (fara expectoratie) si te deranjeaza, poti lua Tussin sau Codeina fosfat. Nu e ceva grav ca vomiti din cauza tusei, asta e pentru ca tusesti foarte mult (se si numeste "tuse vomitiva" ). E grav insa daca inspiri ceea ce vomiti

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Tusea poate sa persiste si dupa vindecare.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna, draga BGD, erdomed se da numai la recomandarea medicului, deci daca 1992 nu i-a fost recomandat, nu are voie sa utilizeze acest medicament, acesta fiind utilizat la bolnavi de plamani care au avut s-au au o raceala fff puternica, 1992 ar trebui sa contacteze din nou medicul si sa ii explice ce se intampla, probabil este alergic la unul din medicamente.si sa stii draga 1992 ca un efect al medicamentului asupra bolii se cunoaste doar dupa cateva zile, nu doar la o zi, si mai da si reactii adverse, iti vorbeste una care este o " devoratoare" de medicamentestraight face asa ca ai rabdare si vei vedea efectul medicamentelor un pic mai tarziu.happy

| bulin a răspuns:

Ce tratament ti-a dat? Este normal sa tusesti alte simptome in afara de tuse?

| loolomgwtf a răspuns:

Ai alergie la ceva, nu sunt singura insa ceva asemanator am patit si eu, mi-a trecut atunci cand m-am dus la mare.Insa de fiecare data cand ma duceam la bunica si avea multi caini in curte iar ma lua.Si eu am fost la doctor.si spitale degeaba.Lumea zicea ca am asm, insa nu a fost asa.As putea sa-ti dau un sfat, ia claritine sau parca asa se chema antialergic.Sau du-te 2-3 zile la mare.Mai stiu o reteta insa aia merge mai mult la raceala, tu daca versi din cauza tusei nu mai e raceala.Insa poti incerca, ia o ridichie neagra, scobeste-o putin inauntru si pune zahar.Las-o peste noapte si a doua zi vei observa un sirop inauntru, pune-l intr-o lingurita si beal.Insa asta am incercat si eu atunci cand tuseam pana varsam si nu mi-a trecut.Era oribil, ma apuca pe strada, la scoala.acasa.si nu ma puteam abtine.Ce iti pot garanta este marea si stai cat mai mult in apa mai ales dimineata.Succes!