| Ochiialbastrii a întrebat:

De aprox. 1 luna fac exercitii fizice...pentru a slabi... intr-adevar la burtica se vede dar vreau sa slabesc si la picioare. Ce as putea sa fac?
Stiti si alte exercitii fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Alexa_4667 a răspuns:

Depinde ce fel de exercitii faci deja. Rezultatele mele se vad mai bine la picioare, o sa-ti zic cum fac eu in fiecare seara: stai in pozitie de drepti cu mana intinsa in fata( nu conteaza care) si ridici piciorul opus de 16 ori, perfect drept, apoi piciorul celalalt. Eu fac cate trei serii pentru fiecare picior, dar adaug cate 5 ridicari de serie( am ajuns sa fac 30, 35, 40 cu fiecare picior). Alt exercitiu: stai in genunchi, sprijinita in antebrate, cu un picior perfect drept in spate. Executa cate trei serii a 16 ridicari de picior( daca ti-e mai comod poti sta spijinita in maini). Un alt exercitiu folositor : stai sezand pe sol, cu picioarele usor despartite. Incearca sa atingi cu fata fiecare picior in parte, numarand pana la 10( cu timpul poti numara mai mult). Stand in aceeasi pozitie, lasa-te usor in fata, incercand sa atingi solul( te va durea, nu forta mult de prima data). Apoi apropie picioarele, lasandute in fata cat mai mult. Eu asta fac in fiecare seara ( este o mica parte din tot exercitiul), ai grija sa fi bine incalzita, altfel te poti accidenta. Spor la munca!

| berelahalba a răspuns:

Si eu fac de cativa ani, de burtica mai am putin si am scapat, daca vrei picioare si nu vrei sa mergi la sala, fa ture lungi cu bicicleta pe viteza grea pedaleaza intr-una 30 de min sau cat poti la inceput, alearga alergari usoarewinking bafta!

| berelahalba a răspuns:

Deci mersu cu bicicleta pe viteza grea, alergatu de rezistenta, incearca sa faci la maxim, de fapt cand nu mai poti, tu mai poti e o chestie de vointa bafta!