| WarMan a întrebat:

As putea slabi doar prin exercitii fizice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PanaceuUniversal a răspuns:

Da, e de ajuns o jumatate de ora de exercitiu fizic intens si de o dieta care sa nu depaseasca numarul de calorii necesar metabolismului si corpului tau, pentru a slabi treptat (dar sigur) si a atinge o silueta de invidiat.

Atentie, exercitiul fizic de nivel inalt ajuta, dar presupune intervale de odihan de cel putin 24 de ore intre sesiuni. Deasemenea daca dieta ta nu aduce destui nutrienti (printr-o dieta hipocalorica) poti sa ajungi sa ai probleme de sanatate datorita acestei combinatii dintre a nu manca si a face sporturi solicitante!

Cel mai bine e sa practici inotul (30minute pana la o ora zilnic) sau ciclismul, (30 de minute pana la o ora, sau intre 6-10 kilometri zilnic, dar nu din prima, ci treptat). Fara mese inainte cu jumatate de ora de efortul fizic, si 1 ora dupa aceea. Consum ridicat de lichide.
Ca alimentatie:
Orice mananci sa fie insotit si de o salata (fibrele din salata ajuta la eliminarea caloriilor in exces dintr-o masa bogata, si aduc un plus de vitamine si minerale esentiale in mentinerea unui organism sanatos)
De asemenea, de preferat carnea alba, peste sau pui, pentru cea rosie, dar daca e sa alegi intre porc si vita, alege muschiul de porc curat fara grasime.

De preferat mancaruri gatite prin fierbere si nu prajire, iar uleiul din salate sa fie de masline happy

Sunt multe sfaturi de dat si daca consideri ca metabolismul este o problema, sfatul meu e sa consulti un nutritionist!

2 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Da, dar dieta ajuta si ea. Poti sa slabesti si fara, daca devii vegan.

| Expressions a răspuns:

Da. Vreau funda laughing