| Mihaela3214 a întrebat:

De aproximativ 2 luni am osul de la maxilar de lângă ureche "S-a blocat". Ma doare atunci când mănânc si cand casc. Ce imi recomandați sa fac? La ce medic de specialitate sa apelez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Osul nu are cum sa se blocheze pentru ca este os o structura de sine stătătoare. Sa nu fie articulația temporo-mandibulara. Mandibula este un os mobil și realizează o articulație cu osul temporal. Acolo e posibil sa fie o problema. Mergi la medicul de familie și vezi ce părere are și dumnealui, însă cred ca vei ajunge la un ortodont.

| h379m3973423 a răspuns:

Bună,
Mai întâi treci pe la medicul de familie și el îți va recomanda unde să mergi. Poți chiar să-l suni, îți poate zice așa și poate-ți dă trimiterea prin mail.