| PaulaAndrada a întrebat:

De cand evit sa mănânc prajeli si sa beau sucuri din comert, o mare parte din cosuri au dispărut, sau cel putin nu mai sunt la fel de mari si rosii. Dar am observat ca mi-au rămas multe pete in locul acestora. Vor trece cu timpul sau pot face ceva pentru dispariția lor?
In momentul de față ma spăl zilnic cu un gel de curățare cu neem de la Himalaya si de 1-2 ori pe saptamana folosesc Cutaden pe cosurile inflamate.

P.S. Si stresul este o cauza a aparitiei acneei?
Măștile de argila sunt bune pentru tenul gras, acneic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Buna! Te felicit pentru ca ai renuntat la alimentatia nesanatoasa! Nu e usor. Nu, cosurile nu apar, in general, pe baza de stres, dar sigur ca depinde de fiecare organism in parte cum reactioneaza la stres. Asa ca, daca au sesizat ca in perioadele solicitante din viata ta, iti ies cosuri inseamna ca asa reactioneaza organsimul tau si gata. Indiferent de ce tip de ten ai, de cat de multe cosuri ai avea, te sfatuiesc sa nu folosesti atat de multe produse pentru piele. Sigur nu ma vei lua acum in serios, dar crede-ma ca oricat de bun ar fi un produs, amestecat cu alte 2 produse, nu doar ca isi pierde efectul, ci afecteaza negativ. Stii cum trec cosurile cel mai rapid, fara urme si ieftin?! Cu apa si sapun. Spala-te de dimineata si seara cu sapun pe fata si vie vedea ca dispar cosurile (mai ales ca vanuiesccca nici nu ai asa de multe, tinand cont ca acum te alimentezi sanatos). Cu cat mai simu, cu atat bun. Am 16 ani si te asigur ca am un ten foarte curat si asta pentru ca nu l-am incarcat cu toate produsele astea din comert!

LG.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, mastile de argila sunt superbe, chiar foarte recomandate in eradicarea acneei si echilibrarea PH-ului fetei.
Cu o hrana sanatoasa de acum inainte, vei avea o fata de invidiat. Nu uita apa calda si sapunul, dupa fiecare iersire afara, ca sa elimini praful si impuritatile care se depun in porii fetei involuntar, astupandu-i si creeind punctele negre, care nescoase, iti inflameaza porii, facand posibila aparitia socurilor.

| Sekim a răspuns:

Buna
Din punctul meu de vedere, prajelile si sucurile nu cauzeaza cosurile. Cosurile apar din cauza porilor de la nivelul firului de par care ies la suprafata sub forma de substanta care irita zona aceea. Rezolvarea este spalatul des pe fata sau acolo unde apar. Pune un cub de gheata pe un cos si o sa dispara