| CookieMonsterRawr a întrebat:

Buna:*. De cateva zile, ma mananca destul de tare capul worried. adica, ma mananca in diferite locuri, nu peste tot. Astazi cum a inceput scoala, o venit asistenta sa ne controleze, si la mine s-o uitat unpic mai mult in cap, si o zis ca nu am nimic. Da oare de ce ma mananca asa capul crying. Or fii paduchi worried? daca da, cum sa imi dau seama daca am sau nu, si cum pot scapa de ei >crying Va rog help ^^puppy dog eyes. Ms :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Trebuie sa gasesti la farmacie ceva contra paduchilor si sa folosesti.Sau nu ai pe nimeni sa se uite si sa vada daca ai sau nu?

| doctoressa a răspuns:

Buna! Foloseste un pieptene cu dinti desi si piaptana-te deasupra chiuvetei. Daca in chiuveta apar mici insecte sau lindeni (sunt albe, foarte mici, pocnesc cand apesi cu unghia pe ele) inseamna ca sunt paduchi. In cazul acesta trebuie sa faci un tratament (mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/pediculoza-sau-paduchi) Daca nu se intampla asa, inseamna ca mancarimea are alta cauza: matreata sau poate din cauza caldurii. Spala parul mai des sau foloseste un sampon cu actiune impotriva matretii.

| Simpatic a răspuns:

E posibil sa fie altceva gen alergie,cosuri etc.Cel mai bine e sa mergi la medicul de familie,chiar daca ai paduchi nu dispera,va trece si asta, trebuie doar sa faci ceva, adica sa primesti un consult.Cum spunea cineva de aici spala-te cu putin gaz pe cap, daca dispare simptoma inseamna ca au fost paduchi; e posibil sa ai parul gras ca si tenul si sa nu te speli des pe cap si de asta sa te manance, nu uita parul gras se spala cel putin o data la 2 zile cu sampon deci...

| ganton a răspuns:

Lol rawr emo cu paduchi rawr stiam ca manelistii sunt imputiti da chiar si emo rawr

| xClementine a răspuns:

Incearca sa pui o coala alba pe birou si sa iti scuturi parul deasupra ei. Daca nu descoperi nimic viu atunci roag-o pe mama ta sa se uite la ceafa. De obicei acolo se afla cele mai multe oua de paduchi...Iar daca nu clateste-te cu putin gaz. Preventiv. happy
Succes! :*

| ZethOfficial a răspuns:

Spalate pe cap ...nu cu sampon de urzica sau porumb

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup