| DanutzzaMaria99 a întrebat:

De cateva zile simt un fel de durere in dreapta jos si pe picior si sper sa nu am apendicita. Nu ma doare este mai mult un deranj si ma deranjeaza la incheietura de sus in zona inghinala apoi se duce in jos...nu stiu ce sa zic..as astepta pana maine sa vad daca trece dar am auzit ca apendicita trebuie luata in serios si trataata cat mai repede. Ce sa fac? Oare am apendicita? Este o durere foarte mica si ceva de genul am mai avut acum un an si a trecut in vreo 2 zile. Funda si voot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

O data pornit procesul inflamator al apendicelui, acesta nu poate fi stopat medicamentos, tratamentul acestei afectiuni fiind de natura chirurgicala. Cu cat se intervine mai rapede, cu atat suferinta pacientului este mai redusa si interventia mai usor de realizat, cu complicatii cat mai reduse.
Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;
-amorţirea degetului mare de la piciorul drept

- febra nu foarte ridicata;

Alte simptome ale apendicitei pot fi:

- durere surda sau ascutita oriunde in partea superioara sau inferioara a abdomenului, spatelui sau in zona rectului;

- urinari dureroase;

- crampe severe;

- constipatie sau diaree.

Daca ai simptomele de mai sus, solicita imediat asistenta medicala deoarece diagnosticul corect si tratamentul corespunzator sunt foarte importante.

| DedeeAndreea a răspuns:

Du-te la Urgente!

| heiii a răspuns:

Este posibil sa ai apendicita sau probleme legate de vagin/vezica.o consultatie medicala te va lamuri cel mai bine.

| PAmy99 a răspuns:

Mai bine du-te la un mediac si vezi ce spune el, sigur te poate ajuta mai mult de cat noi!
funda? happy