| georgyana1398 a întrebat:

De cativa ani sufar de o acnee severa. Am incercat atat produse farmaceutice, cat si remedii naturiste, dar nimic nu a functionat. Am crezut ca e de la alimentatie, asa ca timp de aproape trei luni am mancat aproape numai fructe si legume si am avut un regim alimentar sarac in grasimi, dar nici asta nu a functionat. Acum nu stiu ce pot sa mai fac, pe mine acneea ma distruge, nu ma mai suport, ma uit in oglinda si plang. Va rog din suflet sa imi spuneti ce v-a ajutat pe voi impotriva acneei, caci eu in zadar am incercat zineryt sau skinoren sau toate solutiile dermatologilor. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Luy a răspuns:

Buna. Du-te la medicul de familie sau la dermatolog si spune-i sa-ti prescrie pastile pe baza de isotretinoin. Eu am facut tratament de 2 luni si am scapat, am renuntat la ele pentru ca nu mai ducea organismu. Am inceput cu doza mica si am ajuns la doza de 40mg. Pastilele trebuie luate sub supravegherea medicului, se necesita periodic analize la sange pentru a evita posibilele reactii adverse. O crema care pe mine m-a ajutat cat de cat este crema antiseptica himalaya, este in jur de 10 lei si se gaseste mai in toate supermarketurile mari sau la plafaruri. Bafta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai făcut ceva analize şi dacă ai fost la control la endocrinolog şi la ginecolog...

NU vă mai „tratați după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

Chiar dacă e vorba de "o simplă cremă pentru coşuri", este NECESAR să-ți fie prescrisă de MEDIC și să fie adecvată afecțiunii pe care o ai!

NU te ajută cu nimic dacă încerci vreo 4-5 creme și NU obți nici un efect pozitiv!

TREBUIE identificat tipul de acnee și cauza acesteia - vezi detalii la linkul :
http://www.tratament-acnee.ro/ce-este-acneea/4-11/tipuri-de-acnee.html

http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html

http://www.spitalulcolentina.ro/......Derma8.pdf

http://dermatocosmetologie.blogspot.ro/......acnee.html

Pentru a determina cauzele care o produc sunt NECESARE diverse analize/investigații de laborator și consult de specialitate - vezi detalii la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

Poate fi vorba chiar de o INFECȚIE cu stafilococ auriu, care este destul de GRAVĂ și greu de tratat - vezi detalii la linkul :
http://www.cugetliber.ro/......uriu-62077

SPER că, după ce vei citi informațiile de la linkurile anterioare, vei MERGE la medic pentru analize/investigații suplimentare și pentru tratamentul adecvat!

Nu te mai lua după diverse „indicații" date de copilași de 12-18 anișori ( majoritari pe acest site )!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Amestecă un sfert de mâr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.
Te pup!

| Athée a răspuns:

Mama mea a avut cea mai urata acnee. pe brate, obraji, piept... Si in doar cateva zile s-au vazut rezultate considerabile datorita alifiei : " PanOxyl". E cea mai buna! Multa, multa lume o recomanda. Dar ai grija sa te speli pe maini dupa fiecare aplicare, si doar pe zona afectata sa aplici.
Succes!

| elena999 a răspuns:

Buna! Si eu am aceeasi problema de ani buni.De doi ani ma duc la dermatolog si vad ca a mai trecut.Ideea e sa nu pui mana pe fata, pentru ca se inmultesc.Eu in timpul orelor aveam fata sprijinita de palme, si asa mi-au aparut multe pe obraji.De o saptaman iau un antibiodic numit Minoz Mr.Dar nu-l ia de capul tau.Intreaba mai intai dermatologul.Vad ca la mine si-a facut efectul, cosurile s-au mai uscat.
Crede-ma stiu cum e cu acneea. Dupa ce ca te face sa arati prost, te mai distruge si psihic.Nu-ti zic ca vara asta am plans o zi intreaga din cauza asta.
Si daca tot nu trece, intreaba la un dermatolog de un antibiotic numit Roacuttane.Ai grija pentru ca are multe reactii adverse, poti sa intii si in depresie din cauza lui.
Fii puternica, acneea o sa treaca.La unii mai devreme, la unii mai tarziu.Acneea este doar o problema a adolescentilor.Toti adolescentii au acneea, la unii se manifesta printr-un simplu cos, si la altii prin foarte multe.
P.S.:Nu uita sa mananci sanatos, sa nu bei acidulat, sa nu mananci ciocolata si alte chestii.

| RMG a răspuns:

Stiu cum e de 2 ani patesc la fel, eu iau si tratament prescris de endocrinolog si ginecolog si dupa ce sa ameriolat azi dimi m-am trezit iarasi plina de cosuri mai micute

| RMG a răspuns:

Cu effaclar duo ai incercat? Ala nou

| RMG a răspuns:

Cu metrocréme de la ivatherm ia trecut unei prietene, dati seara dupa ce te speli pe fata

| geohandmade a răspuns:

Incearca sa te duci la un ginecolog.De multe ori acneea este o reactie a organismului cand ai chisturi pe ovare. Se vindeca prin tratament.

| DeaaRko a răspuns:

Ai fost la dermatologi in alt oras?