| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

De ceva timp ( aproximativ o lună ) simt la nivelul sânilor, în partea interioară, adică părţile sânilor care se pot atinge, nişte înţepături. Nu sunt foarte acute, însă sunt neplăcute şi uneori am impresia că-mi taie respiraţia. Menţionez că am 16 ani. Mulţumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te-as sfatui sa mergi la un control pentru asta. Durerile/intepaturile in san pot fi de orice natura. La femei cel putin, orice schimbare in psihicul femeii se pot resimti in schimbari la nivelul sanului. Te pot durea, intepa pentru 2-3 secunde si apoi disparea. Am intalnit cazuri in care au fost motive psihice, si anume nervi, stres, sau au fost motive medicale.

Avand in vedere varsta ta, cred ca sunt normale, pentru ca te dezvolti, cresti si se produc schimbari in organismul tau.

Daca intepaturile continua in perioada urmatoare si sa zicem ca dupa o saptamana inca nu trec, mergi la un control medical si te va putea ajuta sa rezolvi problema.

O zi buna!

2 răspunsuri:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Sunt ogramada de motive la care ma pot gandii care corespund cu simptomele, noduli, cancer, reflux gastro-intestinal, indigestie, retinere de gaze la nivelul superior al stomacului, convulsi ale diafragmei, imbalansare musculara, postura incorecta, et cetera, du-te la medicul de familie si explica-i, cel mai bine ar fi sa iti ia sange sa vada daca e inflamatie, sa iti faca ekg, ecografie si o tomografie, sunt metode neinvazive de investigatie. In orice caz, nu asuma ce-i mai rau sa te sperii singura, dar totusi, nu te mananca doctorul, consulta-l, better safe than sorry, sanatate!

| SimonaCristina a răspuns:

Poate fi pe stress, dereglare hormonala, nevralgie. Consulta un medic pentru siguranta.