| Sdda a întrebat:

Buna,de ceva timp lăcrimez din senin,adică asta chiar s-a agravat, mereu se întâmplă asta,am cearcăne la ochi și mă simt obosită (dorm chiar mult)ok,când eram mică purtam ochelari,dar am auzit că nu trebuia sa ii port,nicio problema,dar de câteva luni mă ustura ochii,lăcrimez,vad uneori dublu,imaginea e neclară,uneori vad puncte albe sau negre,ok, nu știu cum să ii zic mamei de problemele astea ale mele,și nici nu știu cum o sa reacționeze, chestia e că vreau sa ii zic astăzi sau mâine pentru că nu vreau sa am probleme mai grave în viitor. Daca sunteți unii care poartă ochelari, va rog să mă ajutați, să îmi spuneți cum i-ați spus voi mamei voastre(precizes că la oftalmolog nu am fost până acum )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DIAdiamant1512 a răspuns:

Stai calm/calma, nu e nimic grav, probabil daca ai scoala/liceu/facultate, ochii tai sunt foarte obositi (mai ales daca iti petreci majoritatea timpului cu ochii in ecrane/telefon/calculator/televizor) si in legatura cu spusul mamei tale despre aceasta problema, totul e ok. Ea e mamă si isi doreste tot ce e mai bun pentru copilul ei, deci nu iti fa griji. Du-te la un oftalmolog, asta e cea mai buna alegere, o sa iti dea niste picaturi sau ochelari (0.25 de indreptare) Funda?

3 răspunsuri:
| alin131 a răspuns:

Initial mergi la un centru care are oftalmologie pentru consultatie gratuita. Si vezi daca te alimentezi corect: fosfor vitamina a si e. Adica mananca peste, morcovi, broccoli...

E posibil sa ai valori scazute la acestea sau sa ai conjunctivita. Trece, iti revi dar trebuie sa rezolvi...

| Sdda explică (pentru alin131):

Și răspunsul tău e bun, mulțumeschappy