| IForgotMyNameAgain a întrebat:

De curand am aflat ca o prietena de-a mea are paduchi! Si-a luat un sampon si nu e bun de nimic. Nu stiti vreun remediu naturist, dar care sa nu-i afecteze parul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! sa foloseasca gaz cu sare, sa se unga in cap, apoi sa stea acoperita 1-2 ore, apoi cu un piaptan de os de la tigani, sa se pieptane, dar va trebuii ajutata de mama/sora sa ii scoata ouale care stau pe firul de par.
O zi frumoasa sa aihappy

| Lolly94 a răspuns:

Să incerce 'Tea Tree Balsam' să îl caute la farmacie. Este foarte bun, sa se dea cu el chiar şi dimineaţa şi seara, sau o dată pe zi si dupa ce s-a dat cu el, după o aşteptare de câteva minute să se clătească şi stând cu capul deasupra căzii să se dea de foarte multe ori cu acel pieptăn special, care este des. La o prietenă a funcţionat. În minim o săptămână o să îi treacă. Sper că te-am ajutathappy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Foloseste otet.Da pe cap, trage o punga de nyllon care se tine vreo 10 minute. Apoi sa se aplece deasupra unui cearceaf alb(ca sa fie vizibile gongile)si o piepteni pe par cu un piaptan foarte des.Paduchii cad usor si trebuie striviti, dar problema o constituie ouale, pe care le gasesti lipite de par, ca niste bobite albe sau maronii(in functie de evolutie).Se simt la degete si se vad la lumina puternica.Acestea trebuiesc strivite, altfel nu cad. Daca pocnesc, sunt vii.Trebuie sa-i faci asta cateva zile, pana omori ouale. Cele moarte nu mai pocnesc.Bafta si spor la treaba.Atata timp cat exista aceste oua, vor aparea mereu.

| Adelina004 a răspuns:

Uite daca vrea sa scape cat mai repede de paduchi e foarte folositor sa se spele pe cap cu otet..are un efect foarte radip iar paduchii nu suporta otetul happy

| Fuchii a răspuns:

: ) să se spele cu șampon de la farmacie nu știu cum se numește îi dă și piaptăn special...să-i ia mama ei fir cu fir să îi ia păduchii după ce se spală.

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| Chaterinna a răspuns:

Pe timpuri se folosea gazul, dar ma tem ca nu veti mai gasi nicaieri ( si nici nu afecta parul, din contra ). Acum sunt sampoane foarte bune, probabil prietena ta nu l-a folosit cum trebuie. Poti incerca si urmatoarele remedii naturiste :
Maioneza cumparata sau facuta acasa se aplica o cantitate generoasa direct pe scalp, masand usor. Este indicat a folosi maioneza de la radacina pe toata lungimea parului. Acoperiti apoi, parul cu o folie de plastic si apoi cu un prosop. Lasati doua ore.
Scoateti prosopul (puneti-l direct la masina de spalat la o temperatura ridicata) si folia (pe aceasta aruncati-o la gunoi). Parul se spala cu sampon pentru a elimina maioneza, se clateste si se aplica balsam. Este posibil ca parul sa ramana inca gras. Clatiti parul din nou, cu otet de mere si apoi cu apa calda.
Luati un piaptan cu dintii apropiati sau un piaptan special pentru indepartarea lindenei. Separati parul, formand niste suvite. Piptanati fiecare suvita si spalati piaptanul dupa fiecare utilizare. (Este indicat sa stergeti piaptanul si cu un prosop de hartie). Aceasta activitate poate
dura intre 30 minute si o ora, in functie ca cantitatea de par.
Procedeul se repeta a doua zi dimineata.
Exista si un tratament cu ulei de masline impotriva paduchilor.
La fel ca in cazul tratamentului cu maioneza si tratatamentul cu ulei de masline urmeaza acelasi etape.
Facand o comparatie intre cele doua tratamente, uleiul de masline se spala mai usor decat maioneza.

| Vdariusbubu a răspuns:

Am auzit ca daca ai paduchi trebuie sa te dai cu petrol pe cap, sau cu ceva pe baza de petrol. big grin

| DanaDanutza26 a răspuns:

Este un sampon special care se numeste Paranix. Funda?

| Lollyypop a răspuns:

Sa se spele pe cap cu gaz si sa stea cateva, pentru ca ei mor de la gaz

| Lubine_Laurentiu_Adrian_1975 a răspuns:

Demult pe vremuri oamenii foloseau cu succes ..gaz...asa ca ar fi indicat...si e bun si pentru par, il intareste.