| sheldoncooper a întrebat:

De doi ani (poate mai mult) mi-am scos nervul la o masea. Si acum cateva luni a inceput sa ma doara. M-am dus la doctor si a zis ca nu am nimic dar durerile au incetat. Acum ma doare iar si am luat antinevralgic, algocalmin si nurofen express si durerea se opreste pe moment apoi iar incepe. Nu pare umflat sau ceva de genu. Ce credeti ca mi se intampla? Eu nu m-as duce la dentist ca mi-e teama ca iar imi face acelasi lucru si pe moment imi trece apoi tot ma doare. Mentionez ca dentistul data trecuta parca mi-a scos plomba si a pus alta la loc. Cred ca s-a uitat de infectie si nu aveam.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ashlee a răspuns:

In primul rand, trebuie facuta o radiografie retroalveolara la acel dinte, la un centru specializat. (Aceasta ofera o imagine a intregului dinte, pana la radacina si se vede si osul in care dintele este ancorat.)

Fara radiografie, medicul nu are cum sa "se uite dupa infectie" fiindca aceasta nu se vede intotdeauna cu ochiul liber.

Pe radiografie, se va vedea ce se intampla. Este posibil ca tratamentul de canal sa nu fi fost efectuat corect iar infectia sa fi recidivat. Infectia se trateaza cu antibiotice, dar apoi trebuie efectuat tratamentul de canal corect.

Eu ti-as recomanda sa mai ceri si parerea unui alt dentist si neaparat sa ceri trimitere pentru o radiografie retroalveolara, pentru ca medicul sa poata vedea clar ce se intampla, nu doar sa isi dea cu presupusul. Cu un tratament corect, dintele poate fi salvat si durerea inlaturata.