| ingh3rash a întrebat:

De doua zile ma chinui cu o durere insuportabila la masea, am vrreo 7 cariate sa transmis caria de la una la alta desi ma spal zilnic pe dinti insa nu am avut bani sa ma duc la stomatolog. Durerea e f puternica si imi vine sa ma urc pe peretii,am luat nurofen,dar degeaba,am luat aulin degeaba, iau de 2 zile zinnat si mai mi-a trecut de la el dar cand ii trece efectul ma ia iar.Problema e ca iau si antidepresive si nu am dormit din cauza durerii de masea o noapte si ma inteapa inima, ma simt slabita.La fata nu m-am umflat decat ffff putin,nu prea sunt genul sa ma umflu dar simt acolo unde ma doare ca un foccar de infectie,mai mult de atat fac febra,am si frisoane.Ce sa fac? Sa iau in continuare zinnat? Si daca da cate zile? Sau sa fug la dentist? mi-a spus cineva ca daca am infectie dentistul nu se baga, trebuie sa astept sa-mi treaca.Astept sfaturi.Va pup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pentru Dumnezeu, nu sta cu durerea asta! Mori cu zile! Durerile de dinti sunt cele mai insuportabile. Aveam astfel de dureri iar proful de stilistica de la facultate m-a invatat sa iau un algocalmin si un paracetamol, ambele deodata. E o metoda eficienta sa nu te doara cateva ore, dar de durere nu scapi daca ii ai cariati si necajiti. Cum spunea cineva de aici, trebuie sa existe un spital unde se primesc urgente. Ai avea tu multi dinti cariati, dar te asigur ca nu te dor toti. Asa ai impresia acum. Durerea de la o singura masea se propaga in toata gura, te doare si capul de plesneste. Una singura poate fi cauza! Dă un telefon la 112 si intreaba de urgente stomatologice in orasul tau, sa-ti dea un numar de telefon ca sa-i poti suna. Chair daca nu-ti trateaza maseaua, iti da o doxicinina probabil pentru infectie, dar nu te lasa asa, ceva un calmant, tot iti introduce in carie si ai pace! Imprumuta niste banuti de la o colega, de la o prietena. Mămica ta stie? Imposibil sa nu te ajute parintii! Imposibil!

| Azµre a răspuns:

Copilu' neaparat la medic si renunta la aulin distruge ficatul, mai vine ia ketonal duo o sa te lase pentru 8-10 ore durerea, zic sa iei asa dar numai seara inainte de culcare sa poti dormi. Dar du-te de urgenta la stomatolog.

| zahy a răspuns:

In cazut tau, pune sare la masea, sau alcol. Cea mai tare metoda atunci cand te trage curentul, poti face si tu poate mai scapi din dureri. fa un cornet dintr-un ziar apleaca capul pe umar pune corneta cu varful in interiorul urechi de sus, si dai foc la capu ornetei nu te va arde, atentie inschimb sa nu te speri pentru ca va esi foarte mult aer din corneta o sa fie ca niste explozi si probabil va sari si cenusa din ziar aia poate sa te arda cand iti cade pe fata dar prea putin. Cu siguranta vei avea rezultate. ceao

| nomoretears1111 a răspuns:

Ai nevoie sa fii vazuta de un medic, trebuie sa existe in orasul tau o sectie pentru urgente stomatologice, unde nu se plateste nimic. Iti va recomanda un antibiotic de care ai nevoie NEAPARAT. Sunt cumplit de periculoase infectiile danturii, gandeste-te doar la cat de aproape sunt maselele de creier! Pentru durere, eu am luat novocaina-pastile, stiu ca exista si picaturi, poate gasesti, sunt mai eficiente ele. E adevarat ca dentistul nu se baga pana nu trece infectia, dar aceasta nu va trece singura, asta e o certitudine. Antibioticele nu sunt scumpe, stiu ca merg foarte bine ampicilina, amoxicilina... Iti urez sa scapi cat mai repede si cat mai usor de durerile astea! Multa sanatate! happy

| Floryn3423 a răspuns:

Daca te dor maselele eu iti recomand sa citesti articolul de mai jos:
http://www.tratament-dureri.ro/......-dinti.php

| Aplix a răspuns:

Daca te doare asa rau aprinde o tigare si trage pe nas din ea pe nara opusa cu partea in care te doare apoi baga filtrul in ureche si lasa tigarea acolo pana ajunge aproape de filtru. Pare o prostie si e chiar amuzant dar merge!

| ByankaPityka a răspuns:

Si eu am avut infectie la ambele masele din parti si ma durea fffff tare! la mine, motivul pentru care aveam infectie erau cariile! mie mi-a dat mami algocalmin pentru durere! imi trecea cateva ore dar apoi tot ma durea si am luat combinate algocalmin si paracetamol sinus! si m-a mai lasat
apoi nu ma mai durea! dar la o masea faceam mereu abces si il spargeam! am fost la un medic si mi-a scpus sa ma spal pe dinti cu pasta sensodine flouride si mi sa mai dus infectia! acum mi-au cazut acele masele si nu mai am probleme cu cele definitive! sper sa-ti foloseasca raspunsul meu! insanatosire grabnuca!

| saturatadeprtfalsi a răspuns:

Aoleu saracuta de tine.In locul tau eu ma imprumutam si ma duceam la un doctor.