| anonim_4396 a întrebat:

de ieri mi-a aparut langa buza superioara o buba de culoare rosie si s-a umflat.trebuie sa precizez ca acum cateva zile acolo aveam un cos micut. l-am stors dar nu a iesit nimic.acum ma doar ingrozitor si mi s-a umflat si buza.cu ce as putea sa ma dau sa dispara sau macar sa nu ma mai doara asa? mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim_4998 a răspuns:

Niciodata sa nu mai storci un cos care nu este copt.De asta nu a iesit nimic.Deobicei trebuie lasat sa coaca si apoi il storci iar la urma tamponezi cu putin spirt ca sa desinfectezi locul.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pari a face un furuncul. Pune comprese cu Rivanol rece (tinut la frigider) si, in nici un caz, nu-l mai stoarce. Daca creste, trebuie sa te duci la doctor.

| Lariss a răspuns:

Pasta de dinti usuca, in cazul in care e doar o bubita si nu un furuncul.