| anonima188888 a întrebat:

De ieri noaptea simt gatul plin de saliva, adica dupa ce inghit saliva imi simt gatul plin de saliva si cand inghit in sec nu trece. Incerc sa ma abtin sa nu înghit dar tot asa e. Ce pot sa fac? De la ce e? Este coronavirus? Sunt din Arges, judet focar de coronasad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Coronavirus inseamna gat uscat, lipsa mirosului si a gustului. Daca ai saliva inseamna ca ai o simpla raceala.

| LPCTSTR a răspuns:

Dupa cum o descrii, mie nu imi pare a saliva, ci a secretii nazale. Poate este o sinuzita; eu, de exemplu, am sinuzita cronica si cam asa pot descrie un episod dupa o raceala minora.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

Nu stiu ce sa zic.Mi se umple gura cu saliva, o inghit si dupa toata ziua simt gatul plin cu saliva, mai putin atunci cand mananc.Adica azi dimineata cand m.am trezit am crezut ca a trecut dar cum am înghit a reapărut.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

Nici racita nu am fost, am avut doar mici probleme cu stomacul saptamana trecuta, dar nu forte mari (imi venea sa ragai in continuuhappy dar a trecut in 2 zile)

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonima188888):

Simti gatul plin cu saliva unde? Mai sus de omusor? Mai jos?
Poate ai o flegma.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

Mai jos de omusor, pe faringe sau esofag cred.

| anonima188888 explică (pentru LPCTSTR):

Nu, ca nu imi vine sa scuip. Pur si simplu dupa ce inghit ramane gatul plin de saliva.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonima188888):

Eu n-am auzit de asa ceva. Daca tu consideri ca este urgent, mergi la medicul de familie pentru un consult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e coronavirus, e paranoia. Și la Brașov e focar, sunt mulți infectați și aici. Acum dacă strănut sau tușesc prea mult, am corona? Nu mai confunda simple viroze cu virusul corona.