| NuStiuCeNumeSaImiPun a întrebat:

De la un timp am inceput sa ma enervez tare imi vine sa trantesc tot laughing dar nu tot timpul doar asa din cand in cand. Deci intrebarea e ce as putea lua pentru nu a mai fi asa? Imi lipseste ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de tei și consultă un psiholog.
Pa, pa.

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca vrei,poti. Prin autocontrol, stapanirea de sine, prin vointa si educatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ema, ce-mi place mie clicheul asta carpatin cu autocontrolul. Dovada, scoala de Jedi, numai la noi putea sa o infiinteze cineva. Pana una alta, starile ei reflecta o problema de sanatate. Tu cand ai probleme de sanatate, te rezolvi numai cu puterea mintii? La ce anume ai expunere? Bio-feedback? Vizualizare creativa? Yoga? Auto-hipnoza? ahhh, nu? asa ziceam si eu.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,poti sa te stapanesti, depinde de tine ca om.Intra aici mai multi factori.Nu a spus ca sufera cu nervii sau de depresie.Si acolo trebuie sa gandesti pozitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Stai putin. Nu si-a pus un diagnostic? Pai nu de asta a venit aici, pentru un sfat cat de mic? Daca stia ce sa faca sa nu se mai simta rau, nu mai venea. Da, cand ti-e rau si esti furioasa colt cu explozia, trebuie sa gandesti pozitiv. Restul vine de la sine. Am uitat, de fapt suntem creaturi unicelulare. Hai sa vorbim discutii, Ema. Sanatatea consta in educatie poate. Dar in cu totul alt sens decat cel atribuit de tine!

| mona a răspuns:

Iti lipseste linistea,poti sa iei medicamente dar o sa devii dependent/a de ele,incearca cu ceaiuri antistres, ceai de tei, etc

Răspuns utilizator avertizat
| lindemona a răspuns:

Buna,

Eu ti-asi recomanda un prieten bun sau o persoana care sa te asculte atunci cand ai probleme si sa te sprijine. Medicamentele te ajuta pe moment, dar pot avea si efecte contrarii. Liniste degeaba ai, daca tot o sa te gandesti la problemele tale. Ori incearca sa iesi in parc, la o cafea cu cineva, sa povestiti, chiar daca nu ii dai toate detaliile, dar cel putin te descarci.

Succeswinking

| BogdanV20 a răspuns:

Buna, daca iei medicamente de la varsta asta mai tarziu ce o sa faci? eu spun sa fi mai calma, pozitiva, creativa... gandeste-te ca nervi nu-ti fac bine. gandeste-te la ceva care iti place, de exemplu : trebuie sa ai un hobby. Eu zic ca-ti lipseste gandirea pozitiva. Nu lua pastile ca poate da altele (dependenta, etc.) Deci sfatu meu e sa uit de problemele care iti provaca nervi. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Furia asta poate sa fie din mai multe cauze, ficat toxic, o intoleranta alimentara, brain allergy, fluctuatii hormonale si tot asa. Corelezi starile de furie cu expunere la ceva anume?

| geopunct a răspuns:

Cel mai bine este sa consulti un medic,pentru afectiunile puternice. Cat despre nervi, daca te controlezi, poti sa te stapanesti.