| ioana2004 a întrebat:

De o luna de zile am halucinații! Vad oameni în locuri ciudate sau făcând lucruri ciudate (adesea imposibile)cum ar fi aruncatul de pe biserica. Mereu când ies afara vad ceva ciudat. Azi mi s-a părut ca vad un mos cățărat pe o mașină.....am clipit și era jos lângă ea! Aud cântece noaptea sau fluierături! Îmi e greu sa adorm și devin din ce în ce mai sensibila! Când merg la baie și ma uit în oglinda la mine ma simt ca și cum nu as fi eu, ca și cum sunt prinsa în corpul cuiva și ma uit prin ochii ei sau mai sunt momente când mi se pare ca ma dizolva în oglinda! Dacă cineva ma critica în față eu imediat încep sa plâng! Înainte lumea ma considera curajoasa și cu tupeu.....acum toți îmi spun ca îs foarte sensibila! Ma sperie lucrurile astea! Oare am schizofrenie? Am citit pe net și dau dovada de schizofrenie pozitiva care implica halucinații și iluzii! Dar și un pic de cea negativa deoarece m-am sensibilizat și am un vocabular foarte împrăștiat! Ajutor!
DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mariaaaavev a răspuns:

Hei,cel mai bine este sa consulti un medic! Problemele de natura medicala nu pot fi rezolvate de niste oameni fara experienta. Calmeaza-te! Incearca sa vorbesti cu familia. Ai grija, e bine sa te duci acum la un medic psiholog si de acolo te indruma el. Poti obtine o fisa de trimitere de la medicul de familie :* Nu te ingrijora pana nu auzi un verdict promt! happy Sanatate si toate cele bune!

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este gresit spus schizofrenie pozitiva, vrei sa spui ca prezinti simptomele pozitive ale schizofreniei: Delir, halucinatii auditive si vizuale. Sa speram ca este o simpla afectare juvenila, daca nu e asta, sa speram totusi ca e tulburarea borderline, iar daca nu, asta este, trateaza-te si vei fi un schizofrenic ambulatoriu, mai mult nu prea avem ce face.

| Donsavas a răspuns:

Uite ce este! Tu Îți pui diagnostice singura și nici măcar nu faci diferenta dintre halucinatii sau iluzii. Halucinatia este tulburarea în care vezi lucruri pe care alții nu le văd deloc! Adica percepi lucruri care nu exista. Asta înseamnă ca tu ți le imaginezi și CREZI ca sunt reale ori tu conștientizezi ca nu este adevărat ce vezi și din câte am citit NU ai văzut sau simțit în vreun fel nimic din ce nu ar exista cumva. Am inteles ca bătrânul stătea jos nemișcat lângă masina și ca tu l ai văzut pe mașină, dar asta este o ILUZIE și atât. Iluzia este o percepție falsa. Adica, acel CEVA este real și poate fi văzut de toată lumea doar ca, de la distanta, oboseala, neatenție, probleme cu vederea, întuneric sau lumina intensa în ochi ți se poate modifica imaginea. E ceva normal. Se intampla tuturor. Și eu am confundat un furtun verde cu un șarpe dar nu eram obsedat de ideea ca ar fi șarpe și nu am vorbit de ceva ce nu exista în realitate. Acolo chiar era un furtun și fiind în iarba și mai mic, putea fi confundat. Da, ai spus ca auzi sunete. Din păcate, urechea noastră este stimulată non stop de vibrații în ziua de azi. Poluarea fonica e la ordinea zilei. Una este sa auzi sunete și alta e sa auzi mesaje de la oameni când ești singura. Ti se poate întâmpla ca atunci când îți este frica, vocea ta din cap sa ti se para a cuiva străin dar trebuie sa înțelegi ca nimeni pe lumea asta nu ne poate controla PROPRIA minte mai bine ca PROPRIA PERSOANA. Nu face din asta o obsesie sau o frica. Nu innebunesti. Nebunia asta poate fi cel mult, sper ca nu te superi, o mimare a prostiei. Încetează sa mai gândești așa! Îi pot înțelege pe cei care înnebunesc pentru ca au pierdut pe cineva drag și nu accepta, dar nu îi pot înțelege pe cei care și o fac cu mana lor.

| mentholinks a răspuns:

Tot ce este posibil. 1 din 100 de oameni sufera de o forma de schizofrenie. Si eu am, negativa cred, ca nu am halucinatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Takishima a răspuns:

Auzi fluieraturi cand ai halucinatii? S-ar putea sa fie cineva constient ca ai halucinatii sa te ajute sa iti revii. Sunt cazuri de ESP, adica doua sau mai multe persoane care relationeaza mintsl, isi stiu gandurile. Da a tu ai halucinatii s-ar putea cineva de langa tine sa fie deranjat de acest lucru si sa reactineze cuun fluier. Bine ca nu auzi voci. Daca nu faci un tratament s-ar putea sa incepi sa auzi. E foarte oribil.
Poti avea halucinatii daca ai racit sau daca au luat droguri.
Vezi cauza.
Du-te la un doctor. Ai putea sa ma contactezi sa imi spui exact simptomele?

| ioana2004 explică (pentru Takishima):

Mulțumesc! Nu prea am înțeles la ce te-ai referit cu fluieratul! Când aud chestii e noaptea înainte sa ma culc și nu e nimeni lângă mine! Dar când vad chestii de obicei e cineva lângă mine!

| nuivoiesăspun a răspuns:

Bună! Eu consider că este ceva foarte serios și te sfătuiesc să vorbești cu părinții tăi, nu trebuie să-ți fie rușine sau teamă. Dacă nu vrei să vorbești cu ei și ai 16 sau peste 16 ani ai dreptul să mergi neînsoțită de un părinte la medic. Te poți duce singură. Cred că ar trebui să mergi la un psiholog sau la spital, la un psihiatru. Sigur vor ști ce ai și vei fi vindecată. Nu mai citi toate chestiile de sunt pe net, mai tare te sperii și îți faci tot felul de scenarii. Te sfătuiesc să consulți un medic. Este cel mai bun lucru pe care îl poți face