| Psycho777 a întrebat:

De o zi-doua am observat pe pielea penisului (pe la jumatate) o umflatura, si astazi a atins dimensiunea maxina (destul de mare). Stand la laptop, am observat ca s-a spart acea umflatura in boxer, iar umflatura sa micit, dar a ramas o gaura maricica. E vorba doar de un cos provocat de caldura? Deoarece eu transpir foarte mult.(mentionez ca la dimensiunea maxima era deranjanta atingerea umflaturii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Live4Ride a răspuns:

Da este un cos numit furuncul sau ceva de genul. am avut si eu de cateva ori si poate aparea si in alte zone ale corpului. nu te ingrijora. incearca sa dezinfectezi putin zona cu spirt si altceva nu ai de facut!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Cosurile" (furunculii) apar mai ales pe timp de vara, cand transpiri puternic
Spala-te zilnic in zona, de 2-3 ori, foloseste sapun de casa/antibacterian, precum si spray deodorant pentru a nu transpira. Foloseste lenjerie subtire, de bumbac (nicidecum sintetic!).

Cand iti apare un asemenea cos (chiar la inceput cand incepe sa se intareasca) dai peste el cu crema neagra (in farmacie se cheama "ichtiol") si puo un pansament de tifon peste, sa nu-ti murdareasca hainele.
In maxim o zi cosul se va sparge, isind tot puroiul adunat. Daca mai ramane ceva inauntru, il storci cu mana cat poti.
Dupa spalare si uscare locul se unge cu crema antibiotica, cu continut de tetraciclina, pana ce urma dispare complet (cateva zile).

.

| mihai69 a răspuns:

Ala era furuncul, nu coş!