| maggie18 a întrebat:

De peste trei luni ma "confrunt" cu o oboseala. Oricand ma trezesc, fie ca am dormit opt ore sau mai mult, ma simt mult mai obosita, iar in timpul zilei nu sunt deloc binedispusa mai mult sunt molesita.Inainte adoram sa ies din casa, iar acum prefer sa stau inchisa in casa si sa lenevesc toata ziua; de obicei imi placea sa fac curatenie, eram plina de energie si acum nu reusesc sa fac absolut nimic. Ma gandeam ca asta se datoreaza stresului ( desi am doar 15 ani jumate). Aveti vreo idee ce se intampla cu organismul meu sau nu stiu, idei unde as putea merge sa aflu ce e cu "oboseala" asta de la orice moment din zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Poate ca ai o carenta de vitamine ce se fac simtite acum. Ar trebui sa iei de la farmacie, vitamine de la Eurovita sau ce gasesti sfatuita de farmacista de care organismul tau are acum atata nevoie : mananca multe fructe, legume, lapte, 1-3 oua/saptamana si branza, caci acestea au rolul lor in organism. Cel mai bine ar fi, sa iti faci analizele date de medicul de familie ( careia sa ii spui toate simptomele avute ), caci acestea iti vor arata cu siguranta prin ce treci acum si ti se poate da tratamentul corect; sanatate si iti doresc sa o dobandesti si sa ai grija de tine caci tu esti persoana care ar trebui sa te iubesti intai, cel mai mult! Cu urarea sa te faci bine si sa lasi in urma orice necaz avut, Lucien.

6 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Mai bine faci o vizita medicului de familie, este imperios necesar in cazul tau, s-ar putea sa suferi de anemie sau de o alta boala, nu ma pricep. Pana una alta, ia un complex de vitamine (eu de ex iau zilnic Vitamax), suplimenti nutritivi care in cazul stresului tot mai frecvent in zilele noastre, sunt necesari. De asemenea, o alimentatie adecvata si activitatea fizica (sportul) sunt factori importanti in mentinerea unui echilibru in sanatatea ta. Mananca multe fructe si legume ( mai ales ca este sezonul unei game variate), mult fier pentru combarea anemiei (se gaseste in spanac si in general in legumele verzi, mai putin castravetii), calciu pentru sistemul osos care se gaseste in lactate cu precadere, proteine din carne, etc.
Repet, sfatul medicului este cel mai bun, nu stiu ce astepti de 3 luni, starea ta se poate agrava!
Mult succes si sanatate, pa-pa!

| Alex_2741 a răspuns:

Buna! Fa cum fac eu happy ma culc la ore tarzii si ma trezesc dimineata cateodata chiar foarte de dimineata si pai nu mai am treaba cu oboseala sau somnu toata ziua. cateodata mai dorm 2, 3 ore dupamiaza si e tot ce imi trebuiewinking. incearca si vezi daca da rezultate.

| Pufuleti a răspuns:

Este oboseala psihica. Ai vacanta special ca sa te odihnesti, deci stai linistita. Oboseala asta apare dupa o perioada mai lunga de munca psihica, fara pauze. Probabil ai invatat mult pentru admiterea la liceu. Incearca sa dormi putin dupa-amiaza cel putin o perioada si o sa iti revi.
Si faptul ca nu iesi din casa nu tine de oboseala, ci de lene pura laughing
Vacanta placuta!

| Blue_2910 a răspuns:

Uneori oboseala si moleseala de care zici tu sunt asociate cu simptomele unui inceput de depresie, dar nu trebuie sa-ti faci griji, probabil e vorba de o strare normala tinand cont de schimbarile prin care trece organismul la varsta de 15 ani. Incearca sa iesi mai mult din casa si sa fi inconjurata de mai multi prieteni, te vor face sa uiti de ceea ce te macina si vei vedea lucrurile altfel. Eventual roaga-ti prietenele sa te viziteze si sa-ti propuna sa iesiti mai des la o plimbare sau la plaja ca tot e vara si treptat o sa vezi ca o sa-ti revina pofta de viata. Poate o sa ajungi sa cunosti si un baiat care sa-ti placa si vei fi motivata sa te implici mai mult in diverse activitati. Incearca sa nu te mai gandesti la starea ta si sa comunici mai mult cu cei din jur.

| maggie18 explică:

Analizele au aratat ca este o anemie.

| 123Mee a răspuns:

Fix asa ma simt si eu. dar nu stiu... daca inca estiin perioada pubertatzii.asta e. da` mai e sh vremea asta.`