| IForgotMyNameAgain a întrebat:

De vineri seara a inceput sa ma doara maseua, iar dimineata asta m-am trezit cu ea umflata. Ce as putea sa fac sa mi se dezumfle pana maine. E urgent sad Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ai nevoie de un consult stomatologic şi probabil de nişte antibiotice (prescrise de medic).

| darrio2007 a răspuns:

Ampicilina antibiotic.Dar nu se dezumfla pana maine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| PeFuga a răspuns:

Probabil ai un abces. Mergi cat mai repede la dentist. Pana atunci poti lua antibiotic. Augmentin, o pastila la 12 ore.

| matrix100 a răspuns:

Mergi la dentist, nu este de joaca cu asa ceva

| angemon500 a răspuns:

I-a un nurofen si pune comprese cu apa rece. Daca nu trece fugi la stomatolog

| ℓσяєภยş a răspuns:

Du-te la un dentist.