| DaNa_7993 a întrebat:

Rog frumos, cine imi poate spune urgent fratele meu are o mana umflata, de ieri pana azi, nu este rupta, s-a trezit de dimineata cu ea umflata fiind mai mic nu stie are 8 ani si cand se loveste niciodata nu plange, foarte rau poate, dar altfel nu, poate a cazut si si-a sucit-o putin, nu stim putin il si doare. Oare ce i-am putea pune pe mana spirt sanitar? Sau ce-i de facut?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu-i puneti spirt --- ii puteti pune comprese cu apa rece pentru reducerea tumefierii. Verificati daca nu are vreo intepatura de insecta( asta, poate fi o cauza a carei manifestare va obliga sa-l duceti la medic). Numai bine fratelui tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sa il fi intepat o albina, in cazul asta trebuie gasit acul si inlaturat.
da, se poate sa fie si sucita putin, asa am patit eu la un picior anul trecut intr-o excursie. Mergi la farmacie si cere un unguent pentru luxatii eventual sa spui ca pentru copii. masezi usor mana acolo de cateva ori pe zi. poti sa pui si o frunza de varza acolo, va ¨trage¨ tot, cum spune bunica mea. Sanatate aluia micu!

| mirela07 a răspuns:

Pai ar cam tebui sa i faci un masaj cu apa fierbinte (nu foarte tare)si sapun si leagal strans cu cv in 1 zii i trece dar daca nuit trece nici asa du-te la un medic cu elwinkingsper ca te-am ajutat

| emmaEmma19 a răspuns:

Consulta-ti un doctor si puneti rivanol