| ladyalexan a întrebat:

deci,am o gaura in masea deoarece e cariata(s-a spart) iar mama ma bate la cap sa merg la dentist si mor de frica, ce credeti ca imi va face? sincer...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
pai un mic examen de constatare sa vada in ce stadiu este a ta masea, si daca poate fi salvata, iti va face o injectie pentru amortire si ti-o va plomba..asta in caz ca poate fi salvata.
O primavara frumoasa sa aihappy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să mergi la stomatolog, să nu se agraveze. Ştiu că durerile de măsele sunt îngrozitoare, din fericire nu am simţit-o pe propria experienţă însă am mai auzit poveşti. Nu îţi va face mare lucru. Mai întâi se va uita puţin, apoi îţi va face o infecţie să amorţească locul, după care ţi-o va curăţa şi plomba. Dacă mai stai mult aşa, poate fi afectat nervul şi e posibil să rămâi fără măsea. Deci du-te cât mai repejor şi lasă teama.

Toate cele bune!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti baga o anestezie si pe urma nu mai conteaza ca oricum nu mai simti nimic

| Felys a răspuns:

Daca o alta boala o mai poti amana,daca sunt boli precum raceala care trec singure, o masea cariata nicidata nu se va repara de la sine, nu ai alternativa decat sa mergi sa iti curete si plombeze maseaua pentru ca daca stai asa se va deteriora si mai mult si vor incepe si durerile si intr-un final tot la dentist vei ajunge, cu cat mergi mai repede cu atat se poate salva mai mult dintr-o masea, si asta e valabil si pe viitor

| ElenaSA a răspuns:

Daca e mica acea carie nu este nevoie de prea multa agitatie, injectie sau altceva.S-ar putea sa-ti ceara sa faci si radiografie inainte sa lucreze. Du-te, nu mai sta. Daca este un medic bun este posibil sa nu simti mare lucru.

| andrei1237 a răspuns:

Nu iti va face nimic rau, ai incredere in el.

| Madayna a răspuns:

Trebuie sa mergi pentru ca s-ar putea agrava, o sa ai dureri dupa aceea si o sa fie si mai grea vizita la dentist. Trebuie sa te relaxezi si sa constientizezi ca doctorul iti face numai bine si nu o sa simti nici o durere.

| mada1820 a răspuns:

Cu frica nu faci nimic, mama ta stie de ce trebuie sa te duci la dentist.Nu cred ca iti va conveni mai tarziu sa pierzi nopti nedormite din cauza durerii, sa nu poti manca sau alte lucruri nasoale.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Iti va plomba maseaua laughing

| SookiexD a răspuns:

Fii atent, daca mergi la un dentist obosit care lucreaza cu asigurarea ta de sanatate, ar trebui sa mori de frica pentru ca sunt niste jegosi, sau cel putin eu am avut parte numai de dinaia, in orice caz, daca mergi la dentist platit, nu ai de ce sa iti fie frica, iti face o injectie care nu doare deloc. ti-o curata, da cu o solutie sau doua, apoi iti pune plomba si maseaua arata ca noua.

| ImLost a răspuns:

Mai bine mergi la dentist. Nu te doare deloc cand iti curata maseaua si iti pune plomba. si eu am stat 1 an si ceva cu ea sparta, si azi am fost la dentist din cauza durerilor. Daca stai prea mult e posibil sa ajunga caria la nerv si sa ti-l scoata. O masea fara nerv in timp "moare" si ea. Bafta, cu cat mai repede cu atat mai simplu.

| ladyalexan explică:

Mi-am dat si eu seama ca imi va plomba maseaua, asteptam sa vad daca este mai grav decat pare...era logic ca trebuie sa o plombeze