| anonim_4396 a întrebat:

Buna!Deci am o problema mare!Am o mama "alcoolica"!Deci i-am dat sa-mi coase un palton,tata facea baie si nu mi-a placut cu mi la cusut si am spus sa lase ca mi-l va coase tata...Si a inceput sa dea in mine!Tata ii spuse de mii de ori sa se lese de alcool si de tigari dar ea nu a vrut !Spunea ca atata timp cat ne face de mancare si ne spala nu are decat!Ajutor!Si ma injura si ma blestema,nu stiu ce sa mai fac!AJUTOR!Ne mai ameninta ca nu mai vine acasa...Nu stiu ce sa fac!Ce as putea face?Sa o ducem la psiholog?Astept sfaturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Depinde care este cauza din care a inceput sa bea. Poate ca sunt probleme intre ea si tatal tau pe care tu nu le cunosti.Trebuie ca ea sa constientizeze ca are o problema si sa doreasca sa se elibereze de ea.Fa-o sa inteleaga cat de mult o iubesti si cat de mult te afecteaza pe tine starea ei. Explica-i ca tu ai nevoie de o mama cu un co, portament normal si civilizat.Rugat-va impreuna pentru ca Dumnezeu o poate elibera.Este nevoie de multa rugaciune, posturi si citirea Bibliei.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! cred ca ar fi cazul sa vorbiti cu ea atat tu cat si tatal tau cand e lucida, faceti-o sa inteleaga ca locul ei e langa voi, nu la "balamuc" dezalcolizare etc.fa-o sa inteleaga ca ai nevoie de o mama in care sa gasesti sprijin si ajutor 24 di 24 de ore si ca nu are rost sa destramati familia din cauza unui viciu, daca nu se conformeaza, chemati salvare si o duceti la dezalcolizare.
Mult succes!

| Adina77 a răspuns:

Pana s-o duci la psiholog mai bine inveti tu sa cosi.happy
Nu stii motivele pentru care bea.
Tot timpul in spate sta un motiv.
Gandeste-te cam care ar fi ala, si daca tine de tine, ajut-o.
Cred ca-i nefericita.sad

| Rockart a răspuns:

Nu are niciun drept să se comporte aşa cu tine, iar dacă tatăl tău nu ia atitudine te poţi duce la Protecţia Copilului.

| adriangabor92 a răspuns:

Da

| negru30 a răspuns:

Sa o internati pentru dezalcolizare -

| Porthos888 a răspuns (pentru negru30):

Ai putea sa-i spui tatalui tau so tina mai din scurt si sa incercati cumva sa feriti alcoolul si tigarile de ea

| negru30 a răspuns (pentru Porthos888):

Se vede ca nu ai avut alcoolist in familie

| cHoCollaTeFllory a răspuns (pentru negru30):

Bai... cine merge la dezalcolizare se curata(moarewinking ).

| cHoCollaTeFllory a răspuns (pentru negru30):

Buna. Stiu prin ce treci. Asa si cu mama mea. Tot ce am facut eu, fiind doar cu bunicul, fratele meu si mama. Noi am facut o sedinta de familie, unde i-am spus ca nu ne place ce face, si ii dauneaza! pe langa ca consuma si tigari. Face.ti la fel si voi, o sedinta de familie, vorbind calm, si cand ea nu a consumat ceva alcool.

| unknownn a răspuns:

Trist ce ti se intampla, daca mai scriai vreo 2 randuri ma faceai sa plang.

| Mairead a răspuns:

La psihiatru cel mai binehappy

| Elliana534 a răspuns:

Eu lasand de-o parte respectul de sine m-as duce la psiholog, am fost si eu in situatia aceea si imi pare rau ca nu m-am dus am ajuns un increzut de 18 ani care se demoralizeaza singur. Dar daca nu spune-i lu taicatau de problema mamei tale si roagal sa-i zica ca daca nu termina cu bautura mai bine sa plece decat sa-ti distruga viata... daca nu vrea sa accepte asa du-te la psiholog...

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

In primul rand duo la un psiholog care sa o convinga ca trebuie internata la dezalcolizare deoarece iti trebuie acordul ei ca sa o interneze. Daca reuseste sa o convinga atunci dupa ce o externeaza are nevoie din nou de un psiholog pentru a rezolva situatia. Daca acest lucru va da gres ei bine situatia e delicata si exista probabilitatea ca tatal tau sa divorteze spre binele tau
Succes

| CSelly a răspuns:

Si nu pot suporta ganduc a vor divorta(nu au spus dar mi-ati spus voi)totusi e mama mea!

| pinky2505 a răspuns (pentru CSelly):

Te inteleg. crede-ma. oricum daca vor divorta tu trebuie sa alegi cu cine vei sta si va fi putin cam greu, dar trebuie sa te gandesti foarte bine. ai putea sa o rogi pe persoana care se intelege cel mai bine cu mama ta sa incerece sa ii vorbeasca, poate-poate rezolva ceva. eu stiu cat de mult o iubesti( asa cum e, e mama ta)dar la felul in care se comporta...
in orice caz ar trebui sa se consulte cu un specialist, nu neaparat pshihiatru/psiholog, si un consilier matrimonial ar fi bun.
spre ca problema ta se se rezolve. daca mai ai nevoie de ceva ajutor nu ezita sa mi-l ceri.

| sebysebyca a răspuns:

Stii,oare de ce am eu senzatia ca tu esti o puturoasa? mie imi este mila de bietul taica-tau, caci probabil este singurul care opinteste crucea! o bataie buna la amandoua si problema intra la normal...auzi,fata mare sa-i dea maica-si care bea sa-i coase paltonul.aia nu reuseste si i-l paseaza prostului.numai voi trei sunteti in familia aia?

| ionutalex13 a răspuns:

Salut.sunt Ionut din Craiova si cunosc o doamna care o poate face pe mama ta sa se lase de alcool. daca te intereseaza astept sa mi raspunzi

| ByByLoVe a răspuns:

Gandeste-te ca are si ea problemele ei, poate nu se intelege cu tatal tau!

| pinky2505 a răspuns:

Nu prea cred ca o veti convinge sa mearga la medic, atata timp cat ea sustine ca este dreptul ei sa bea fiindca are grija de voi. Ai incercat sa stai de vorba cu ea si sa ii spui ca nu este bine? Sau macar tatal tau trebuia sa discute cu ea.Banuiesc ca esti minora, deci nu poti face mare lucru, dar cel mai important e sa nu se ajunga la ceva mai grav. Si in niciun caz sa nu te gandesti la ceva drastic( gen sa pleci de acasa sau mai stiu eu ce). nu ai de ales-trebuie sa induri
chiar imi e mila de tinesad

| CSelly a răspuns (pentru pinky2505):

Da sunt minora! Si da am vorbit cu ea! Nu pot sa spun ca bea mult dar bea

| CSelly a răspuns (pentru CSelly):

A vorbit si tati cu ea tati chiar a golit sticla cu alcool in chiuveta

| pinky2505 a răspuns (pentru CSelly):

Cat timp nu te loveste, sau ma rog daca te loveste nu da tare (sunt convinsa)e cat de cat ok(daca pot spune asa). ar trebui sa constientizeze cumva ca va face rau- ti si tatalui tau. ce a spus cand ati vorbit cu ea? cum a reactionat?

| CSelly a răspuns (pentru pinky2505):

A pus ceva bine si a incept sa planga

| CSelly a răspuns (pentru pinky2505):

A pus ca bine si a incept sa planga

| AnonymTPU a răspuns:

Eu inteleg ca mata-i proasta fiind o betiva notorie si nu se dedica familiei si asta ati provoaca numai nemultumiri dar totusi taicatau chiar nu are nimic de spus.adica nu bea el si bea ea nu inteleg ce fel de barbat e daca nu poate sa se gandeasca la binele familiei, deci ti-am zis doar taicatu te poate ajuta.

| AnonymTPU a răspuns:

La psiholog rolling on the floor)))) ce gluma!
dezalcolizare ori sectie de pshihiatrie!

| miowwiui a răspuns:

Da, trebuie dusa la psiholog. Stiu ca o iubesti( cred), dar daca va continua asa tatal tau va trebui sa divorteze pana la urma si sa o duceti la un centru sau ceva. stiu ca e cam dursad dar asa gandesc eu

| teo32 a răspuns:

Pai in primul rand nu te suara da ea nu se mai numeste mama si cred ca da iar trebui un psiholog imi pare rau pentru tine :*