| Nustiucenumesaimipun1234 a întrebat:

Deci m-am ingrasat 6 kg intr-o luna, de la 49 am ajuns la 55 pentru ca in fiecare zi la scoala si acasa mananc doar prostii. De exemplu azi am mancat 2 pungi de chipsuri, un corn cu ciocolata, o ciocolata calda, 4 sandwich-uri, un hamburger, un ecler si un cola la 1, 5 litri. Este enrom pentru o fata de 15 ani. Vreau sa slabesc cat mai repede si cat mai mult, vreau sa imi spuneti cum ati slabit voi si cat ati slabit. Va rog nu imi spuneti sa fac sport pentru ca afara e foarte frig si eu stau la 3 km de sala si ultimul autobuz care duce in zona aia e la 5 si nu am cum sa merg pentru ca eu la 3 ajung acasa, de fapt am cum sa merg la sala dar nu am cu ce sa ma intorc si nu vreau sa merg 3 km pe jos pana acasa prin frig. Funda celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e musai sa faci sport la sala. Atat de multe filmulete sunt pe youtube cu sport, atatea sfaturi gasesti pe Google legate de miscare etc, incat nu e nevoie sa mergi la sala, crede-ma! Si eu fac acasa, insa e nevoie de ambitie. E foarte tentant sa renunti, vorbesc din proprie experienta. De multe ori ma las, ma apuc. Insa deocamdata nu am probleme cu greutatea.
Renunta la mancarea de tip fast food, la sucurile carbogazoase. Inlocuieste-le cu apa plata, cu sucurile naturale PREPARATE acasa! Pe langa faptul ca ingrasa, sunt foarte nocive pentru organism. E vorba de sanatatea ta, in fond.
Mananca regulat, incearca sa eviti prajelile, axeaza-te pe legume, fructe, pe ce e sanatos. Asta nu inseamna sa te rezumi doar la asta. Consuma carne, lactate etc.
Redu cantitatea de paine si fa cel putin 30 de minute de sport zilnic (mergi pe jos in loc sa mergi cu mijloacele de transport daca nu esti foarte departe de scoala, alearga-vara e cel mai ok-, gasesti pe youtube exercitii CARDIO mai grele, mai usoare, pe care ar trebui sa le parcurgi. ) Incet se vor vedea rezultate, daca te vei tine de trebusoara, evident!

Ciao happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ acest detaliu, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

NU mai consuma produse de la Fast Food sau alte magazine mCDonalds, etc.
Sunt foarte nesanatoase si toxice, iti strici stomacul de tanara.

Daca vrei sa te menti la o greutate normala pentru varsta ta mananca multe salate, fructe si legume.

Sportul este inca o metoda foarte importanta pentru a slabi si este foarte sanatos.

| positivity a răspuns:

Ceea ce am înțeles din acest comentariu al tău este faptul că vrei să slăbești, însă de asemenea, vrei să mănânci în continuare foarte multe prostii și să nu faci sport.
Atunci cum ai de gând să ajungi la silueta viselor tale dacă nu vrei să faci niciun sacrificiu?
Renunța la imaturitate, mănâncă corespunzător și apucă-te de sport.