| NuAmGăsitNume a întrebat:

Deja de un anumit timp ascult cam 2 ore pe zi muzică la căşti, la volum maxim.
Au început să mă doară urechile şi ştiu, nu e bine! M-am oprit şi mi-am făcut şi programare la control.
Dar aş vrea totuşi să ştiu la ce sa mă aştept sau ce s-ar putea întâmpla dacă aş continua să ascult, dar nu atât de mult timp.

Mulţumesc de sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă mai insiști cu căștile la maxim, pe viitor vei rămâne fără auz!
Pa, pa.

| DrA a răspuns:

In afara de faptul ca incet, incet iti vei pierde auzul si vei incepe sa vorbesti din ce in ce mai tare, te mai poti alege cu niste dureri de cap. Vei ajunge la batranete sa porti aparat auditiv dat la maxim si nu cred ca se merita. Orice ai face eu iti doresc sanatate!

| KodrutZ a răspuns:

De ce ai asculta la volum maxim, ma depaseste. Nu de alta, dar de obicei la volum maxim nu mai intelegi mare lucru, si eu unul am fost mereu fanul fidelitatii - chiar daca nevasta-mea zice mereu ca ascult prea tare, fie la casti, fie la boxe. Ce se poate intimpla? Surzesti, si adio muzica.

| NuAmGăsitNume explică (pentru KodrutZ):

Şi totuşi, altceva se poate întâmpla? Ştiu deja varianta asta, mulţumesc.

| William a răspuns:

Poti sa ramai surda.

| booogdanz a răspuns:

Ce faci tu e nimic. eu ascult muzica mai mereu cand merg la scoala in autobuz cateodata la scoala big grin si acasa doar ca nu ascult la maxim la telefon am pana la 10 si eu ascult cam pana la 7. si eu ascultam maxim pana cand ma dureau urechile si am lasat-o balta cam 2-3 saptamani si dupa ce mi-a trecut m-am apucat iar dar cu volumul 7 am spus si mai sus

| bleeaah a răspuns:

Poti sa nu mai auzi prea bine (cum am patit eu ). sau daca mai asculti muzica tot asa cate 2 ore pe zi iti poti sparge timpanul

| Sarbuoanamaria a răspuns:

Sa nu mai asculti muzica la casti tare ca poti sa iti spargi timpanul si dupa aia nu o sa mai auzi deloc.

| Korinovschi_Lenka_2001 a răspuns:

Salut!
Cred ca ar fi mai bine sa asculti muzica la un volum mediu.
Daca vei continua cred ca veiavea problemeauditive.